Indlæser...

Ville i himlen og slå Jesus ihjel

18-årige Ryan Schallenberger havde planer om at begå massemord på sin skole, derefter selvmord - og endelig ville han i sit liv hinsides myrde selveste Jesus

14:25, 30. apr 2008 | Kate Bluhme

Annonce

  • Oversæt / Translate
Ryan Schallenberger er sigtet for at planlægge en bombeattentat mod sin skole. Han vil i himlen og dræbe Jesus. (Foto: AP)
Ryan Schallenberger er sigtet for at planlægge en bombeattentat mod sin skole. Han vil i himlen og dræbe Jesus. (Foto: AP)

Annonce

Annonce

- Hans opførsel er helt bizar. Det skriger til himlen, at den dreng skal mentalundersøges.

Dette krav fra anklager Buddy Bethea fra South Carolina, USA, synes ganske velanbragt. 18-årige Ryan Schallenberger blev anholdt 19. april og sidder nu fængslet for en række sigtelser, herunder forsøg på at skaffe et våben til massemord. Hvis han dømmes for det, kan straffen være døden.

Drengen har fortalt den lokale sheriff, at døden er bedre end livet, at han selv ønskede at dø og komme i himlen, og at han, når han var kommet derop, havde tænkt sig at slå Jesus ihjel.

Dommeren efterkom ikke umiddelbart kravet om mentalundersøgelse - det er tiden efter hans opfattelse ikke inde til ...

Bombeopskrifter og dårligt humør
Det var Ryans mor, som slog alarm til politiet, efter at sønnens adfærd gennem det seneste år var blevet mere voldsom. Han knaldede hovedet ind i væggen og truede med at skyde politiet, hvis de kom. Men i sit alarmopkald sagde moderen, Laurie Sittler, at drengen ikke ville gøre alvor af truslen.

- Han er bare i dårligt humør, sagde hun. Hun var dog bange hans trusler om 'at tage hen til skolen og alt muligt'.

Da Ryans forældre hentede en postpakke til sønnen og fandt ud af, at den rummede 10 kilo ammoniumnitrat, og da de derefter på hans værelse fandt et kasettebånd, som skulle spilles efter hans død, blev politiet tilkaldt.

Betjentene fandt en bombeopskrift og en hyldest til Columbine-massemorderne på Ryans værelse, og af en dagbog fremgik, at drengen havde udarbejdet en detaljeret plan om at bombesprænge Chesterfield High School, hvor han var elev.

Det er ikke første gang, at Ryans forældre har tilkaldt politiet på grund af sønnens adfærd. I fjor smadrede ham familiens møbler, fordi hans mor bad ham følge en lillesøster over til bedsteforældrene.

Annonce