Forsiden lige nu: Anholdt og sigtet for knivstikkeri
.tv lige nu: Panik på scenen: Mine bryster ryger ud!
To skudepisoder fandt i nat sted i Vallensbæk, da biltyve blev forstyrret i deres arbejde. En 17-årig blev ramt i hoften
06:45 - 23. maj. 2008 | Lisbeth K. Larsen

Den 17-årige blev fundet ved Vejlegårdsparken i nærheden af Vallensbæk Station. (Foto: Ivan Bjørn)

En 17-årig mand blev i nat ramt i hoften af skud fra nogle biltyve ved Vallensbæk Station. Ti minutter senere var der endnu en skudepisode i nærheden, hvor ingen blev ramt. (Foto: LocalEyes)
En 17-årig mand blev i nat skudt i hoften, under en af to skudepisoder i Vallensbæk i nat. Manden er uden for livsfare.
De første skud blev affyret klokken 00.30 i nat på Vallensbæk Station. Ambulancen fandt det 17-årige skudoffer på gaden ved Vejlegårdsparken i Vallensbæk.
Ti minutter senere var der igen skyderi i nærheden. I Højstrupparken havde en beboer overrasket nogle biltyve, der var i gang med at stjæle hans bil. Tyvene skød flere gange imod ham, før de stak af.
- Vi har en formodning om, at de to sager har en sammenhæng. Vi har nu været på gerningsstederne natten igennem, hvor vi har sikret os spor, siger vagtchefen ved Københavns Vestegns Politi til ekstrabladet.dk.
En af biltyvene er anholdt, og politiet arbejder lige nu på at finde en sammenhæng mellem de to skudepisoder.
PSG-fan død: Tre mistænkt 13:56, 20. mar
Dement kvinde fundet i snedrive 13:48, 20. mar
Massiv støtte til palæstinensisk stat 13:48, 20. mar
HA-skole vil involvere unge i bandeopgør 13:37, 20. mar
Minister mødes med demonstrant 13:35, 20. mar
Vil ha' de frække billeder tilbage 13:34, 20. mar
Ammann fløj sig til guld 13:32, 20. mar
Hanne Boel nøgen 12:25, 20. mar
Fru Tiger raser over golf-comeback 12:45, 20. mar
Tine tager alle med storm 09:48, 20. mar
Finalen giver Caroline 1,75 million 11:27, 20. mar
Kirkesex kostede dyrt 14:01, 19. mar
Anholdt og sigtet for knivstikkeri 13:12, 20. mar
Anna Nicole havde ikke fået en krone 23:01, 19. mar
![]()
![]()