Indlæser...

Knivdræbte Carlos med i røverier

Knivdræbte 16-årige Carlos Kassitah bliver nu blandet ind i røverisag. Onsdag blev en af de mistænkte drabsmænd fængslet

19:29, 11. jun 2008 | Ritzau /112

Annonce

  • Oversæt / Translate
Knivdræbte Carlos Kassitah, der blev stukket ihjel i Amager Bio den 31. maj, var tilsyneladende med til at presse en jævnaldrende dreng til at begå flere røverier. (Foto: Thomas Lekfeldt)
Knivdræbte Carlos Kassitah, der blev stukket ihjel i Amager Bio den 31. maj, var tilsyneladende med til at presse en jævnaldrende dreng til at begå flere røverier. (Foto: Thomas Lekfeldt)

Annonce

Annonce

Den 16-årige Carlos Kassitah, der blev stukket ned ved Amager Bio, kunne paradoksalt nok have været i live i dag, hvis politiet havde nået at få fat på ham.

En efterforskning af flere røveriforsøg på Nørrebro havde nemlig vist, at den 16-årige tilsyneladende var med til at presse en jævnaldrende dreng til at begå røverierne. Men efterforskerne nåede altså ikke at få anholdt Kassitah, før den skæbnesvangre aften den 31. maj, hvor han under en koncert fik syv knivstik. Han døde dagen efter af sine kvæstelser.

Onsdag blev en 17-årig dreng fængslet i Dommervagten i København. Politiet mener, at han sammen med den nu dræbte og to andre i april pressede en 16-årig dreng til at begå røverierne - muligvis for at rejse penge til at inddrive en gammel hashgæld. Drengen blev ifølge sigtelserne trukket ned i en kælder ved Blågårds Plads og banket til at udlevere en mobiltelefon. Samtidig fik han besked på at begå røveri mod blandt andet Matas på Nørrebrogade.

Den 17-årige blev fængslet for 13 dage.

Ved et af skæbnens sammentræf skulle Dommervagten onsdag også forholde sig til en 24-årig mand, der er sigtet for medvirken til drabet på Kassitah. Han blev varetægtsfængslet i 13 dage i isolation. Politiet mener, at han var en del af det slagsmål, der opstod, da to grupperinger med ondt i sinde mødtes til koncerten - et slagsmål, hvor der både blev trukket kniv og affyret skud.

I forvejen sidder en person fængslet i drabssagen. Den 24-årige nægter sig skyldig, men valgte til sidst at fortælle politiet, hvor de kunne finde ham.

Politiet er stadig på udkig efter en navngiven 22-årig mand i sagen, men foreløbig vil han ikke blive efterlyst med navns nævnelse.

Annonce