SMS Tip

Vejret i dag:

Endnu en røver varetægtsfængslet

Nummer to i rækken af de fem anholdte fra gårsdagens politiaktion er blevet varetægtsfængslet i fire uger. Også han ryger i isolation

16:13 - 17. aug. 2008 | Tine Johansen, Thea Pedersen

null

Endnu en 28-årig mand er blevet varetægtsfængslet for røverisagen i Glostrup. (Foto: Thomas Lekfeldt)

I RETTEN NETOP NU:


Klokken 16 blev en 30-årig svensker ført ind på anklagebænken.

Manden - der er kronraget med en sportstrænet kropsbygning - startede med at nægte sig skyldig som de to forrige varetægtsfængslede.

null

Den første sigtede bliver ført ind til retsmødet i Glostrup. (Foto: Thomas Lekfeldt)

 København
 Odense
 Århus
 Aalborg
 Esbjerg

Sponsor

Andet retsmøde i sagen om de fem personer, der i aftes blev anholdt under en storstilet aktion på Hotel Scandic i København, tog knap så lang tid som det første.

Den 28-årige mand, der også er sigtet for at have deltaget i gigantrøveriet mod Dansk Værdihåndtering sidste søndag, hvor der forsvandt 60 millioner kroner, blev ført ind i retsbygningen i Brøndby klokken 15.

Manden - en stor, muskuløs og karseklippet fyr med bikerskæg - er svensker ligesom den første varetægtsfængslede - dog med etnisk baggrund.

Ligesom den 28-årige Patrik Manzila, der også blev varetægtsfængslet i fire uger, skal den 28-årige sidde i isolationsfængsel indtil den 28. august.

Den sigtede, der ikke udtalte sig under retsmødet, kærede dommen med det samme og nægtede sig skyldig.

Klokken 16 blev den tredje sigtede, en 30-årig svensk mand stillet foran dommeren. Også han nægter sig skyldig.

ekstrabladet.dk følger søndagens retsmøde i Glostrup...

Annonce

  • Mest læste på ekstrabladet.dk lige nu

Annonce

Annonce

  • Seneste i Nyheder

Img