Indlæser...

Politiet slap massemorderen fri

Ifølge den finske indenrigsminister Anne Holmlund blev massemorderen bag Kauhojoki-massakren, hvor 10 er dræbt, afhørt af politiet i går. 22-årige Matti Juhani Saari var skudmanden

14:35, 23. sep 2008 (Opdateret tid: 14:44, 23. sep 2008) | Maiken Kolby

Gerningsmanden - den 22-årige finne Matti Juhani Saari.(Foto: YouTube)
Gerningsmanden - den 22-årige finne Matti Juhani Saari.(Foto: YouTube)

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Den finske regering holder i øjeblikket pressemøde.

Her fortalte landets indenrigsminister, Anne Holmlund, at Matti Juhani Saari, som debattører på nettet har udpeget som gerningsmand og har henvist til på et YouTube-videoklip, blev afhørt af politiet i går.

Det var på grund af klippene fra skydebanen, som manden havde lagt ud på YouTube, at politiet i Kauhajoki havde den 22-årige til afhøring mandag. Politiet så ingen grund til at inddrage hans våbenlicens ellers beslaglægge hans skydevåben. Det skriver HBL.

Statsminister Matti Vanhanen fortalte, at man oprettet krisegrupper i flere kommuner, da eleverne er fra flere områder i landet.

Matti Juhani Saari døde kort efter klokken 16 på hospitalet.

Annonce