Indlæser...

Tre-fem østeuropæere jages

Et massivt politiopbud og en militærhelikopter er i fuld gang med at jage tre til fem gerningsmænd, der menes at stå bag det dødelige hjemmerøveri i aftes. Gerningsmændene er formentligt østeuropæere

11:49, 02. okt 2008 | Thea Pedersen

Annonce

  • Oversæt / Translate
Retsmedicinere fører liget af den dræbte Karsten Nørgaard væk fra hjemmet på Storringvej i Skovby.
(Foto: Ernst Van Norde)
Retsmedicinere fører liget af den dræbte Karsten Nørgaard væk fra hjemmet på Storringvej i Skovby. (Foto: Ernst Van Norde)
Teknikere, retsmedicinere, efterforskere og militærhelikopter er sat i værks for at finde gerningsmændene.
(Foto: Claus Bonnerup)
Teknikere, retsmedicinere, efterforskere og militærhelikopter er sat i værks for at finde gerningsmændene. (Foto: Claus Bonnerup)
Politiet leder intenst på området - både i huset og på den tidligere minkfarm, der ligger overfor.
(Foto: Claus Bonnerup)
Politiet leder intenst på området - både i huset og på den tidligere minkfarm, der ligger overfor. (Foto: Claus Bonnerup)

Annonce

Annonce

Et massivt politiopbud og en intens efterforskning er sat i gang i forbindelse med det dødelige hjemmerøveri, der fandt sted i aftes i Galten i det sydøstlige Jylland. Efter en sparsom afhøring af den forslåede og dybt chokerede hustru Ellen Nørgaard, jager politiet nu tre til fem gerningsmænd, som formodes at være østeuropæere.

- Konen fortæller, at hun hørte dem tale et østeuropæisk sprog. Det lød som russisk, men det er ikke sikkert, at det er russisk, forklarer efterforskningsleder Peter Krogh fra Sydøstjylland for kort tid siden på et pressemøde i Horsens.

Fik knytnæve i ansigtet
Ifølge efterforskningslederen vågnede kvinden omkring 1-tiden ved, at en fremmed mand skubbede til hendes skulder, da hun lå og sov. Manden var iført en hvid strikhue. Herefter blev hun bagbundet.

- Hun havde svært ved at registrere, hvad der skete, men hun kunne høre brudstykker. Hun forklarer, at det lød som om, at røverne gik i panik. Deres færden i huset tyder på, at de var paniske, fordi de talte meget hidsigt sammen, oplyser Peter Krogh.

Ledte efter mandens puls
Ifølge konen befandt hendes ægtemand, Karsten Klosterskov Nørgaard, sig ikke i sengen, da hun blev vækket. Omkring tre kvarter efter, at røverne var forsvundet fra stedet, lykkedes det Ellen Nørgaard at komme fri af sine bånd. Herefter ledte hun i huset efter sin mand, som hun til sidst fandt liggende død på gulvet i soveværelset.

Ifølge Ekstra Bladets oplysninger vidste Ellen Nørgaard allerede at hendes mand var død, da hun søgte hjælp hos naboen. Før det mærkede hun efter hans puls, men da var det for sent. Også konen blev slået af røverne - hun med knytnæve i ansigtet.

De samme gerningsmænd
- Hun har det efter omstændighederne godt. Hun er blevet slået i ansigtet og hendes lemmer er opsvulmede efter, at hun er blevet bagbundet, men hun og familien får den hjælp, de skal ha, lød det under pressemødet.

- Vi ved ikke, hvad røverne gik efter. Men det er korrekt, at parret havde indbrud den 1. august i år. Her blev der stjålet våben fra mandens jagtskab. Her har røverne også været denne gang, men hvad der er stjålet fra huset, ved vi ikke på nuværende tidspunkt.

Politiet har grundet oplysningerne om gerningsmændenes østeuropæiske islæt også kontakt til grænsepolitiet, som holder skarpt øje med grænserne.

- Vi har gang i en meget hektisk efterforskning. Vi er meget interesserede i at høre fra folk, der ved det mindste, eller har set noget mistænkeligt i nærheden, siger efterforskningsleder Peter Krogh, der heller ikke kan afvise, at røverne er de samme, som begik indbrud mod parret i august.

Annonce