Forsiden lige nu: Islændinge evakueres efter vulkanudbrud
.tv lige nu: Paradise Hotel: Hjemme hos brystbomben Stina
Flere borgere har henvendt sig til politiet om udenlandske personer og biler, efter at en 76-årig mand døde under et hjemmerøveri. Ingen tegn på, at han er blevet slået
15:58 - 02. okt. 2008 | Tine Johansen, Ritzau /112, Thea Pedersen

Politihunde leder efter spor af røverne i området omkring ægteparret Nørgaards hjem. (Foto: Claus Bonnerup)
Sydøstjyllands Politi har i løbet af dagen modtaget flere henvendelser fra borgere angående det røveri i Skovby ved Galten, som førte til 76-årige Karsten Nørgaards død.
- Henvendelserne går på udenlandske personer og udenlandske køretøjer, siger vicepolitikommissær Peter Krogh.
Peter Krogh siger til ekstrabladet.dk, at politiet på nuværende tidspunkt har modtaget omkring 50-60 henvendelser fra borgere, der mener at kunne have spor i sagen. Henvendelserne handler ifølge efterforskningslederen om mistænkelige biler og personer.
Den 76-åriges kone, der blev vækket af de maskerede røvere, har fortalt politiet, at gerningsmændene talte et østeuropæisk sprog. Og det fik politiet til ved et pressemøde i dag særligt at bede om henvendelser fra offentligheden, der gik på den mulige østeuropæiske forbindelse.
Ingen tegn på slag
Obduktionen af Karsten Nørgaard er ikke afsluttet, og politiet kan derfor ikke
sige noget om, hvordan han er død. De første meldinger gik på, at han var
blevet slået ned.
- Vi er lige nu i gang med at obducere liget, og vi kan endnu ikke sige noget om dødsårsagen, siger Peter Krogh.
Der er dog ingen synlige tegn på, at Karsten Nørgaard er blevet slået.
Politiets teknikere vil de næste dage gennemgå ægteparrets hus, mens politihunde leder efter spor af røverne i området omkring huset.
Fisker fundet i god behold 09:38, 21. mar
TV: Flot scoring med hælen i Italien 09:19, 21. mar
5-0 ... kan I huske det, FCK? 09:05, 21. mar
Familiefar udsletter familie 08:58, 21. mar
Klitscho vandt på knockout 08:47, 21. mar
Jan Magnussen kørte ind i kollega 08:27, 21. mar
TV: Se Real Madrids håndboldmål 07:30, 21. mar
Familiefar udsletter familie 08:58, 21. mar
Caroline får opbakning fra Liverpool 07:00, 21. mar
Islændinge evakueres efter vulkanudbrud 05:03, 21. mar
Klitscho vandt på knockout 08:47, 21. mar
5-0 ... kan I huske det, FCK? 09:05, 21. mar
Jan Magnussen kørte ind i kollega 08:27, 21. mar
Fru Tiger er skredet - igen 20:20, 20. mar
![]()
![]()
21-årig anholdt med 118 gram hash i sin lejlighed 15:50, 20. Mar
23-årig mand truede med kniv ved tankstation i Århus N 12:32, 20. Mar
Kvindelig bodega-gæst tog "kvælertag" på mands ædlere dele 12:31, 20. Mar
Uheldsbillist ville nikke politimand en skalle 12:23, 20. Mar
To mænd slog, sparkede og røvede 57-årig mand på åben gade i Århus 12:14, 20. Mar