Indlæser...

19-årig var mål for skud i Tingbjerg

19-årig mand afviser at hjælpe politiet i skudsag fra Tingbjerg i aftes, hvor han var mål for otte skarpe skud

07:04, 10. okt 2008 | Piet Baunø

Annonce

  • Oversæt / Translate
En 19-årig mand, der ikke vil hjælpe politiet, var mål for aftenens skud i Tingbjerg. (Foto: Kenneth Meyer)
En 19-årig mand, der ikke vil hjælpe politiet, var mål for aftenens skud i Tingbjerg. (Foto: Kenneth Meyer)
  • Tema
  • Landsret skærper straf i amfetaminsag Hells Angels: Landsret skærper straf i amfetaminsag

Annonce

Annonce

Der er ikke meget hjælp at hente for politiet i den seneste skudsag i Københavnsområdet.

En 19-årig mand af anden etnisk oprindelse end dansk blev i aftes klokken 23.06 forsøgt skudt af ukendte gerningsmænd i Tingbjerg, men hans slap fra episoden uden at blive ramt.

- Han var på vej ind i den opgang i Tårnhusstræde, hvor han bor, da der blev affyret otte skud. Et af skuddene ramte en parkeret bil, et andet ramte gennem døren ind til opgangen og andre satte sig fast i muren omkring opgangsdøren. Ingen blev ramt, men der var stor fare for beboerne - ikke mindst dem, der bor i stueetagen, siger politiets centrale efterforskningsleder, Henrik Vedel, til ekstrabladet.dk.

Efterfølgende bankede politiet på dørene i den pågældende opgang.

- Det var der vi stødte på den 19-årige mand, der er en gammel kending af politiet. Han var målene for skuddene. Vi har ikke belæg for at konstatere, at han er involveret i den verserende konflikt mellem Hells Angels/AK81 og indvandrerbanderne, og han ønsker ikke selv at bidrage til efterforskningen, siger Henrik Vedel til ekstrabladet.dk.

Det forlød i første omgang, at der ligeledes var affyret skud på Gavlhusvej, men politiet slog fredag morgen fast, at der kun havde været tale om en skudepisode med otte skud i Tårnhusstræde.

Annonce