Indlæser...

Kendte jeg overhovedet Stein?

Stein Bagger og Anette Uttenthal levede det perfekte jetset-liv - lige indtil torsdag eftermiddag

08:07, 02. dec 2008 | Jakob Rohde-Brøndum

Anette Uttenthal troede, hun var gift med den perfekte mand. Nu er han efterlyst af Interpol. (Foto: Sigrid Nygaard/Scanpix)
Anette Uttenthal troede, hun var gift med den perfekte mand. Nu er han efterlyst af Interpol. (Foto: Sigrid Nygaard/Scanpix)

Annonce

  • Oversæt / Translate
Anette Uttenthal og Stein Bagger bor her på tredje sal på Tuborg Havn. (Foto: Anthon Unger)
Anette Uttenthal og Stein Bagger bor her på tredje sal på Tuborg Havn. (Foto: Anthon Unger)
Den lille familie er nu splittet i atomer efter Stein Baggers bedrageri. (Foto: Anthon Unger)
Den lille familie er nu splittet i atomer efter Stein Baggers bedrageri. (Foto: Anthon Unger)
Stein Bagger, direktør i IT Factory
  • 41 år.
  • Gift med ejendomsmægler Anette Uttenthal.
  • Norsk født, men voksede op i Frederiksværk.
  • Bachelorgrad i både regnskab og økonomi samt en MBA.
  • Karrieren: Allerede i en tidlig alder kom hans liv til at handle om rådgivning, rationalisering og kvalitetsstyring hos blandt andet Danish Crown og McDonald’s i Danmark.
  • 1991: Er med til at stifte selskabet ARC og arbejdede, indtil det blev solgt, som administrerende direktør.
  • 1993: Arbejdede som administrerende direktør i Future Quality Systems, som han også var medstifter af.
  • 1997: Future Quality afvikles, da Stein Bagger i stedet fortsætter karrieren i softwarefirmaet MasterFrame, som han også var medstifter af.
  • 2001: Bliver adm. direktør i IT Factory.
  • November 2008: IT Factory med adm. direktør Stein Bagger i spidsen modtager prisen som Danmarks bedste vækst-virksomhed.
  • December 2008: Går ned med IT Factory og forsvinder under en ferie i Dubai.
  • Efterlyses af Interpol for økonomisk kriminalitet.
  • Tema
  • Baggers ekskones diamantsmykker på auktion Stein Bagger: Baggers ekskones diamantsmykker på auktion

Annonce

Annonce

Alt var perfekt.

Luksuslejligheden med havudsigt i Tuborg Havn. Audi'en, Mercedes'en og Porchen. Lystyachten og sommerresidensen i Sydfrankrig.

41-årige Stein Bagger og 44-årige Anette Uttenthal udlevede forestillingen om det perfekte liv - lige indtil glansbilledet begyndte at krakelere torsdag eftermiddag i Dubai.

Nu er familien i chok, og Anette Uttenthal sidder tilbage med det store spørgsmål: Kendte jeg overhovedet min mand?

En kilde tæt på hende siger til Ekstra Bladet:

– Hun går nu og spørger sig selv: ’Har jeg giftet mig med en mand, jeg slet ikke kender?’

Skandalen har også efterladt familierne Bagger og Uttenthal i fortvivlelse. Ekstra Bladet talte i aftes blandt andet med Anette Uttenthals far, Jan Mogens, på hans gård ved Roskilde.

– Det er et chok for os alle sammen, siger han.

Parret mødte hinanden i et fitnesscenter på Østerbro og blev gift ved et kirkebryllup i Norge i 2003.

Stein Bagger havde i forvejen datteren Olivia, der i dag er otte år, med ekskonen Marina, mens Anette havde et forlist ægteskab uden børn med i bagagen.

- Det lå bare i luften, at vi skulle giftes, så det blev vi lynhurtigt. Det er måden, man svinger sammen på. For mig handler det om omsorg. Jeg har også behov for at være kvinde og få noget omsorg. Og Stein er i den forbindelse en rigtig mand, sagde Anette Uttenthal blandt andet i et interview med Bo Bedre, dengang alt endnu var godt.

Stein Baggers høje ambitioner og ønsket om succes er blevet delt af Anette Uttenthal.

- Stein og jeg ligner hinanden meget. Vi er gode til at få noget ud af livet. Vi vil de samme ting, det er vigtigt. Vi tænker ens, har hun sagt til Bo bedre.

Annonce