Tilbage til mobilsitet
Indlæser...

Hastemøde på skolen

06:45, 13. nov 2003 | Af nhf

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

- Det er knald-ulykkeligt, hvad der er sket med Malene. Men før jeg har haft et møde med hendes mor og lægerne på sygehuset i Holbæk i morgen, har jeg ikke yderligere kommentarer.

Sådan siger forstander Clovis Gauguin på Jyderup Privatskole, da Ekstra Bladet konfronterer ham med anklagerne fra den 14-årige piges mor Camilla Andersen.

Gauguin understreger dog, at det vil få konsekvenser, hvis nogen af skolens ansatte har svigtet Malene efter hendes selvmordsforsøg.

- Foreløbig har jeg hasteindkaldt skolens bestyrelse, så vi kan drøfte episoden internt, siger han.

Camilla Andersen mener, der er sket omsorgssvigt, når skolefolk, hun ellers har tillid til, først reagerer et halvt døgn efter datterens ulykkelige selvmordsforsøg.

- Men jeg er også vred over, at jeg først blev informeret om det i torsdags. Næsten to døgn efter. Derfor ser jeg helst, at min datter forlader kostskolen.

Heri er Malene ikke enig.

- Jeg er glad for skolen og mine kammerater og vil helst blive. Jeg har trods alt været der i to år, siger hun.

- Så må jeg forlange mere støtte fra hendes kontaktperson, siger moderen.

Annonce