Indlæser...

Piloten: Hold fast - nu styrter vi

07:39, 16. jan 2009 | Tobias Schultz

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

’Prepare for impact’.

Sådan lød kaptajn Sully Sullenburgers sidste ord i højtalerne, før hans Airbus 320 ramte vandet på den iskolde Hudson-flod i aftes dansk tid.

Alberto Panero troede, at disse ord skulle blive de sidste, han nogen sinde hørte. Men sådan gik det ikke.

- Der gik mindre end et minut, fra vi havde ramt vandet, til vi kunne åbne dørene og begynde at kravle ud på vingen, fortalte han til CNN.

- Til at starte med var der lidt råben og gråd, men meget hurtigt fik personalet og nogle af passagererne beroliget alle.

Fra vingen kunne passagererne meget hurtigt evakueres over på færger og redningsflåder. Allerede 10-15 minutter efter styrtet var den første færge fremme ved vraget.

- Vandet steg ret hurtigt i flyet, der gik vist hul på skroget, men alle nåede ud, fortæller den lettede Alberto Panero.

Annonce