Indlæser...

Is-manden tilstår sex med småpiger

FACADEN SMELTEDE: Ni måneder efter at være afsløret som børnelokker i Ekstra Bladet erkender 36-årig familiefar sex med piger på 12 og 14 år

06:00, 17. feb 2009 | Torben Rask Laursen, Tine Røgind

36-årige M alias den mand, der med jordbæris forsøgte at få sex med Ekstra Bladets BabyMay, tilstår nu både sex med mindreårige, besiddelse af utugtige billeder og voldtægt. (Foto: Anthon Unger)
36-årige M alias den mand, der med jordbæris forsøgte at få sex med Ekstra Bladets BabyMay, tilstår nu både sex med mindreårige, besiddelse af utugtige billeder og voldtægt. (Foto: Anthon Unger)

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

14. maj i fjor flygtede han ud af en lejlighed på Nørrebro i København i samme øjeblik, som Ekstra Bladets journalister trådte ind i det lokale, hvori han netop var mødtes med sin 13-årige sexdate BabyMay.

I virkeligheden var BabyMay Ekstra Bladets 26-årige journalist. Hun havde igennem fire måneder chattet med den 35-årige børnelokker. Han havde gentagne gange lovet BabyMay jordbæris, hvis hun ville mødes og have sex.

Tilstod sex med piger på 12 og 14
Afsløringen var i går den direkte årsag til, at den nu 36-årige familiefar, M., i retten i Århus tilstod to andre fuldbyrdede sex-forhold med piger på 12 og 14 år.

– Jeg kan bekræfte, at det var Ekstra Bladets artikler, der fik os til at beslaglægge Ms. computer og senere selv kontakte de misbrugte piger i sagen, siger politianklager Dorthe Møller Andersen om forløbet frem til anholdelsen af M. den 10. oktober i fjor.

Den usædvanlige baggrund for tilståelsessagen – Ekstra Bladets afsløring – var også årsag til, at forsvarsadvokat Klaus Ewald forgæves forsøgte at lukke dørene for offentligheden.

– Det er alvorlige anklager, som i det offentlige rum påkalder sig megen vrede. Min klient frygter, at mere omtale kan udsætte ham for flere dødstrusler, sagde Klaus Ewald med henvisning til, at M. har modtaget mails, der bl.a. truer med at forvandle ham til ’en grønsag’.

Fik udløsning i munden på 14-årig
I det ene af de to forhold ikke bare lokkede den velformulerede M. sig til oralsex flere gange. Han tvang også i ét tilfælde den 14-årige grædende pige til at slikke sin penis, indtil han fik udløsning i hendes mund.

M. erkende i retten, at han var klar over, at pigerne var henholdsvis 14 og 12 år, da han via net- og sms-kontakt lokkede dem i sin sexfælde.

Forholdet til den 14-årige, hvis hoved han holdt fast, så hun ’kunne slikke ham færdig’, som han formulerede det i retten, varede fra september 2007 til maj 2008. Det blev ifølge M. ved oralsex i form af blowjobs i det fri.

– Hun gjorde det frivilligt i begyndelsen, og jeg var seksuelt ophidset, da jeg greb fat i hendes nakkehår, forklarede den 36-årige om en voldtægten ved væddeløbsbanen tæt ved Århus Stadion.

Analt samleje med 12-årig
Den 12-årige pige mødte M. på arto.dk. Fra juni til september 2007 havde han sex med hende seks gange, herunder analt samleje, forskellige steder på Sjælland.

Anklager Dorthe Møller Andersen kræver, at M. skal straffes med mindst to et halvt års ubetinget fængsel, mens forsvarer Klaus Ewald mener, at en betinget dom – oveni de fire måneder M. allerede har siddet i varetægt – er nok.

Der afsiges dom i morgen onsdag.

Annonce