Indlæser...

Den ufattelige tragedie ramte

Pårørende, venner og vidner til den tragiske ulykke valfarter til det sted, hvor fire unge mennesker i aftes kørte sig ihjel

13:04, 13. apr 2009 (Opdateret tid: 13:29, 13. apr 2009) | Sanne Rosbøg

Venner og familie ankommer til det sted, hvor fire unge mistede livet i aftes under en frygtelig soloulykke i Gørslev ved Køge. (Foto: Per rasmussen)
Venner og familie ankommer til det sted, hvor fire unge mistede livet i aftes under en frygtelig soloulykke i Gørslev ved Køge. (Foto: Per rasmussen)

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

Den tragiske nyhed er gået fra mund til mund natten igennem, efter en ulykke i aftes kostede fire unge mennesker livet på Slimmingevej i Gørslev ved Køge.

I nat blev de unge - to 18-årige piger, en 21-årig og en 23-årig mand - identificeret af deres pårørende. Siden er familie, venner og bekendte én efter én dukket op på ulykkesstedet og har lagt blomster, krammet hinanden og grædt sammen, mens de har prøvet at forstå, hvilken ufattelig tragedie der har ramt dem.

Rabatten ud for det sted, hvor de unge blev dræbt, fyldes op af blomster, balloner, lys og kort til minde om de alt for unge liv, der sluttede brat lige her.

Krisehjælp til familierne
På Grønnegårde Camping, som ligger nær ulykkesstedet, har politiet oprettet et krisecenter, hvor både de mange vidner til den forfærdelige ulykke og de unges pårørende kan få krisehjælp.

Ifølge politiet havde de to piger hentet de tre unge mænd til et fodboldarrangement, og de var alle fem på vej en tur i byen. Undervejs, ud for Slimmingevej 84, mistede den kvindelige fører herredømmet over bilen og ramte et træ. Ulykken var så voldsom, at bilen blev revet midt over, og bagenden af bilen blev hængende i et træ, mens forenden fløj ind på en mark.

De to piger og to af mændene var dræbt på stedet. Den tredje mandlige passager overlevede med nød og næppe, men mister et ben og var natten igennem i livsfare.

På vej ud at fejre fødselsdag
De to unge piger var bedste veninder, erfarer Ekstra Bladet. Pigen, der kørte bilen, fik sit kørekort for bare få måneder siden. Den anden havde 18-års fødselsdag netop i går, og det var hendes fødselsdag, de fem skulle ud at fejre, da deres liv endte så brat. Blandt de tre unge mænd var fødselarens halvbror. Han efterlader sig en kæreste og et lille barn.

På ulykkesstedet ligger i dag et brev fra hans kæreste, hvori hun blandt andet lover, at hun vil passe godt på deres fælles barn for ham.

Annonce