Indlæser...

Her bliver motorcyklist slået til plukfisk

Chokvideo skal lære motorcyklister at køre pænere i byerne. Advarsel – stærke billeder

15:26, 15. apr 2009 | Simon Stilling

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

Med 120 km/t kommer en motorcyklist bragende igennem et trafikeret kryds og kolliderer med fuld fart med en personbil. MC-føreren bliver slynget gennem luftet og hamrer med fuld kraft ned i asfalten adskillige meter hen ad vejen.

Som ved et mirakel overlever han uden varige mén. Men det er der mange andre, der ikke gør, og det har fået politiet i Hamburg til at frigive videoen fra et overvågningskamera i et forsøg på at få de mange motorcyklister, der i disse dage udnytter forårssolen til at vise de hurtige cykler frem, til at slække lidt på speederen.

Den brutale video er fra en sommerdag i fjor og viser en ulykke fra Reeperbahn, hvor en personbil er ved at dreje i et trafikeret kryds. Motorcyklisten har så meget fart på, at han overser bilen og ikke kan nå at stoppe, før han med 120 km/t smadrer ind i siden på den. Selv om han ser ganske livløs ud efter det hårde møde med asfalten, slipper han altså uden men.

12 dør dagligt
Danmark har netop oplevet en særdeles blodig påske med 13 dræbte i trafikken. Men det er for intet at regne med forholdene i den tyske trafik, hvor 12 mennesker hver eneste dag dør i trafikken.

Særligt er den gal med motorcyklister, hvoraf mange ganske enkelt ikke er gode nok til at styre de kraftfulde cykler.

- Det er interessant, at motorcyklister i gennemsnit er 35 år gamle. Denne aldersgruppe har råd til at købe sig en motorcykel, men desværre mangler de ofte den nødvendige erfaring, siger pressetalsmand for politiet i Hamburg Ralf Kunz til VG Nett.

Rekordmange danske uheld
Også i Danmark har motorcyklisterne historisk set svært ved at holde sig fri af uheld.

I 2005 mistede 17 motorcyklister livet i trafikken. I 2008 var tallet steget til hele 43 døde motorcyklister. Og fra første halvår 2006 til første halvår 2008 steg antallet af motorcykeluheld og -ulykker med 93 procent, viser tal fra Forsikring & Pension. Det svarer det til en stigning fra 1185 til 2285 uheld.

Annonce