Indlæser...
Nyheder 112

Anni har tjent ca fem mio. på ludere

Sammen med en 37-årig anholdt bordelmutter, er Anni Fønsby sigtet for omfattende rufferi i en størrelsesorden af knap fem millioner kroner

11:37, 17. apr 2009 | Peter Bresemann, Karsten Gøttler, Thea Pedersen

Annonce

  • Oversæt / Translate
  • Tema
  • Chokeret Erik til kamp for sine piger Erik og Anni: Chokeret Erik til kamp for sine piger

Annonce

Annonce

ODENSE RET (ekstrabladet.dk): En 37-årig kvinde blev for kort tid siden fremstillet i Odense Ret som den anden i række af de fire personer, der i går blev anholt for rufferi.

Bordelmutter med Anni
Før dørene til retsmødet blev lukket blev sigtelsen mod kvinden læst højt. Den afslørede hermed, at den 36-årige Anni Fønsby - også kendt under som Anne Katrine Brinck, som der blev læst højt, sammen med den 37-årige kvinde, er sigtet for omfattende rufferi, der beløber sig til en størrelsesorden af knap fem millioner kroner.

Angiveligt skulle pengene være tjent på to bordeller i henholdsvis Ringsted og i Odense, hvor kvinder har arbejdet som prostituerede.

Beløb langt over fem mio.
Den 37-årige kvinde, der er kæreste med den 38-årige mand, der kort forinden blev varetægtsfængslet i tre uger, er sigtet for i alt otte forhold. Alene i de to første forhold beløber omsætningen sig til 4,72 millioner kroner. Beløbet for de resterende forhold er dog ikke gjort op endnu, og derfor er det endelig beløb tjent på bordelvirksomhederne sammen med Anni Fønsby forventeligt langt større.

Den 37-årige kvinde ankom til retten med blond opsat hår, øreringe og et utroligt bistert udtryk i ansigtet. Hun afgiver nu forklaring for dommeren i et lukket retsmøde.

Hun nægter sig skyldig i sigtelserne.

Annonce