Indlæser...

Dansker fik hældt syre i halsen

En dansk-asiatisk mand ligger for døden i London, efter han blev overfaldet og fik hældt syre i halsen. Han blev angiveligt straffet for en affære med en gift, muslimsk kvinde

17:16, 23. jul 2009 | David Andersen

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

En 24-årig dansk mand blev 2. juli i de tidlige morgentimer i bydelen Leytonstone overfaldet af en gruppe maskerede mænd. De smed syre i hans ansigt og stak ham også to gange i ryggen.

Det lykkedes manden at kravle tilbage til sin bopæl i nærheden og tilkalde hjælp, men meldingerne fra London er nu, at han næppe overlever angrebet.

Mandens tunge er brændt væk, og han har forbrændinger på 90 procent af kroppen, skriver avisen Evening Standard.

I første omgang blev en lokal gruppe narkohandlere, kendt som Cathall Boys, nævnt som mulige gerningsmænd.

Men nu mener politiet, at overfaldet skyldes, at den 24-årige har haft en affære med en gift, muslimsk kvinde. To af hendes familiemedlemmer, to mænd på 19 og 25 år, er nu anholdt og sigtet for mordforsøg, skriver DR Online.

Annonce