Indlæser...

Dømt for 7000 billeder med børneporno

Det kostede mandag en 56-årig mand seks måneders anbringelse på en anstalt, at han havde 7000 billeder med børneporno på sin computer

07:31, 04. aug 2009 | Ritzau /112

Annonce

  • Oversæt / Translate
  • Tema
  • Erklærer sig skyldig i grønlandsk massakre Grønland: Erklærer sig skyldig i grønlandsk massakre

Annonce

En 56-årig mand, der stammer fra Danmark, blev mandag i Landsretten i Grønland idømt seks måneders anbringelse på en anstalt for besiddelse af børneporno, oplyser Grønlands Radioavis.

Manden blev anholdt i marts sidste år, da europæisk politi foretog en fælles aktion mod børneporno. I den forbindelse blev Grønlands Politi orienteret om mandens besøg på internetsider med børneporno, og på hans computer fandt politiet efterfølgende flere end 7000 billeder med børneporno.

- Jeg erklærer mig skyldig. Der er jo ikke noget at bortforklare, sagde den 56-årige, da han et andet sted i landet blev afhørt i Landsretten på videokonference.

Annonce