Indlæser...

Voldtægtsoffer lykkelig over udvisning

Den 14-årige pige, som sidste sommer blev gruppevoldtaget af fire irakiske mænd, jubler over udvisningsdommene, skriver Jyske Vestkysten

22:09, 12. aug 2009 | David Andersen

Det er slut med at leve i frygt for en 14-årig pige, som sidste år blev gruppevoldtaget på Vorbasse Marked. (Foto: Andreas Szlavik)
Det er slut med at leve i frygt for en 14-årig pige, som sidste år blev gruppevoldtaget på Vorbasse Marked. (Foto: Andreas Szlavik)

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

I dag blev fire irakiske mænd i Vestre Landsret i Viborg idømt lange fængselsstraffe og udvisning fra Danmark for bestandigt, fordi de 18. juli i fjor gruppevoldtog en 14-årig pige.

Læs: Tumult da voldtægtsmænd blev udvist.

Dommene var en betragtelig skærpelse af byretsdommen tidligere i år, hvor de slap for udvisning.

Da nyheden om deres udvisning blev offentlig kendt, talte Jyske Vestkysten med familien til den 14-årige pige, der blev udsat for den horrible voldtægt.

- Det er en stor lettelse for hende. Hun har været skrækslagen for, at de ikke ville blive udvist. Nu kan hun lægge låg på sagen og behøver ikke hele tiden at være bange, siger pigens mor til avisens reporter, som kunne høre pigens jubelskrig i baggrunden.

Familiien færdig med at leve i skræk
Den 14-årige pige har siden voldtægten været skrækslagen for at møde de fire mænd, og familien har fået hemmelig adresse, hemmeligt telefonnummer og alarmsystem i boligen.

Der var tale om en særdeles modbydelig voldtægt, hvor mændene på skift voldtog hende oralt, vaginalt og analt.

Læs: 14-årig pige massevoldtaget.

Men nu behøver de ikke længere leve i frygt. De fire voldtægtsmand kommer til at sidde i fængsel lige ind til de bliver sat på et fly til Irak, og dommen kan ikke ankes.

Annonce