SMS Tip

Vejret i dag:

Ny gruppe markerer sig på Nørrebro

'Brothers and Soldiers' er navnet på en ny gruppering på Nørrebro

19:20 - 22. aug. 2009 | Ritzau /112, Daniel Fonseca

 København
 Odense
 Århus
 Aalborg
 Esbjerg

Sponsor

De seneste to døgn har der været to skudepisoder og et groft overfald på Nørrebro i København. I dag har der været roligt i bydelen, men meget tyder på, at der er nye soldater på vej ind i bandekrigen.

I den seneste uges tid, er en gruppe unge fra indvandrermiljøet nemlig begyndt at optræde offentligt i ens trøjer - med ordene 'Brothers and Soldiers' påtrykt.

'Politiet har også noteret sig, at der er folk der går rundt med den sags trøjer på Nørrebro - og vi er selvfølgelig ekstremt opmærksomme på, om det er en ny gruppering, der vil gå ind og tage del i kriminalitetsmiljøet og frem for alt også, om de bliver aktører i en række af de konfliktscenarier, vi ser i københavnske områder,' siger Kim Kliver, der er chef for politiets Nationale Efterforskningscenter.

Lige nu overvåger politiet intenst den nye gruppering - men kan ikke koble dem til kriminalitet i forbindelse med den verserende bandekrig.

Bandekrigens parter består af Hells Angels' støttegruppe AK81 på den ene side - og nu tyder det på, at indvandrerbanderne er ved at rekruttere nye soldater.

Annonce

Annonce

Annonce

  • Seneste i Nyheder

Img