Indlæser...

Ung kvinde voldtaget i Silkeborg

Politiet vil gerne i kontakt med to forbipasserende mænd, der hjalp det 22-årige offer

10:36, 08. sep 2009 (Opdateret tid: 12:13, 08. sep 2009) | Cordelia Weber

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

En 22-årig kvinde blev søndag morgen voldtaget i Silkeborg, da hun var på vej hjem efter en bytur.

Det skriver P4 Østjylland.

Kvinden blev ved fem-tiden kontaktet af en mand, der spurgte om klokken, fortæller Vicepolitikommissær Jørgen Dalsgaard fra politiet i Silkeborg til Midtjyllands Avis.

- Da hun ville finde sin mobiltelefon i tasken, greb han pludselig fat i hende. Han slæbte hende et stykke væk og fik bukserne og trusserne af hende. Herefter gennemførte han voldtægten, fortæller Jørgen Dalsgaard.

Hjulpet af forbipasserende
Da kvinden fik øje på to mænd, der stor i nærheden, råbte hun på hjælp. Mændene kom hen til kvinden, og det fik gerningsmanden til at tage flugten.

Den ene mand blev hos kvinden, mens den anden eftersatte voldtægtmanden, men det lykkedes ham ikke at fange ham.

Mændene hjalp kvinden ind til midtbyen.

På det tidspunkt havde hun ikke lyst til at kontakte politiet, og hun ville bare hjem hurtigst muligt. Mandag aften meldte kvinden voldtægten til politiet.

- Vi vil meget gerne høre fra de to mænd, som hjalp kvinden, siger Jørgen Dalsgaard ifølge P4 Østjylland.

Gerningsmanden beskrives ifølge Midtjyllands Avis af politiet til at være ca. 185 centimeter høj.

Han er udlænding og har halvlangt, mørkt, fedtet hår. Han har markante øjenbryn og er mørk i huden.

Politiet vil gerne høre fra personer, der kan hjælpe med efterforskningen.

Annonce