Tilbage til mobilsitet
Indlæser...

To anholdt for grov voldtægt

Politiet har anholdt begge de formodede gerningsmænd til voldtægten af en prostitueret, som blev truet med en boltsaks

08:03, 16. jan 2007 | Erling Tind Larsen

Annonce

  • Oversæt / Translate
Politiet har nu anholdt to mænd, som menes at stå bag en grov voldtægt af en prostitueret. (Foto: Politiet)
Politiet har nu anholdt to mænd, som menes at stå bag en grov voldtægt af en prostitueret. (Foto: Politiet)

Annonce

Begge de formodede gerningsmænd til den grove voldtægt mod en prostitueret kvinde i Ingerslevsgade i december er nu anholdt.

- Vi havde den ene i fredags, men den forurettede kvinde turde ikke identificere ham ved en konfrontation, så vi måtte lade ham gå, fortæller kriminalpolitiets centrale vagtleder til ekstrabladet.dk.

- Senere fredag fik vi så fat i den anden, som tilstod og udpegede den første som medgerningsmand. Og så efterlyste vi ham igen. Nu har han meldt sig sammen med sin advokat, så vi regner med at sagen er opklaret.

De to mænd er anklaget for en særdeles grov voldtægt.

Sent om aftenen 12. december samlede den ene kvinden op. De kørte til Ingerslevsgade for at 'ordne forretningen'. Her blev kvinden gennet ind i en varevogn, hvorefter den anden mand kom til. Han udgav sig for at være politimand og forsøgte at true kvinden til sex.

Herefter blev hun voldtaget af den ene, mens den anden filmede det med sin mobiltelefon. Undervejs truede de med at klippe fingrene af hende med en boltsaks.

Annonce