Forsiden lige nu: Hun mødte seriemorder i Danmark
.tv lige nu: Singleliv-Katrine snaver stripperveninde
- Vi har mindsket truslen - men ikke afværget den, siger PET ved pressemødet om anholdelserne af de to mænd, der er mistænkt for terrorplaner mod Jyllands-Posten
18:04 - 27. okt. 2009 | Opd. 18:32 | Mette Pedersen

Pressemødet er i gang nu. (Foto: Mogens Flindt)
- Vi har med anholdelserne mindsket risikoen for truslen - men ikke afværget den.
Det konstaterer PET-chef Jakob Scharf under det netop afsluttede pressemøde om de to terrormistænkte, der er anholdt i Chicago - og står anklaget for at ville ramme konkrete mål i Danmark.
PET-chefen oplyser, at efterforskningen stadig er i gang.
- Det kan ikke udelukkes at flere vil blive anholdt, siger han - og tilføjer desuden at dette ikke er den eneste sag, PET er i gang med at undersøge.
Har besøgt Jyllands-Posten
Under pressemødet blev det forklaret, at PET og FBI har gennemført en større
kontra-terror aktion, hvor to mænd er anholdt i Chicago - begge mistænkt for
at planlægge omfattende terror mod konkrete mål i Danmark.
De anholdte har haft kontakt til terrorgrupper i Pakistan - deriblandt Al Qaida.
Den ene af de to mænd har, ifølge PET, været i Danmark flere gange i år og besøgt Jyllands-Postens lokaler - både i København og i Århus. Manden har besøgt Århus-redaktionen fået adgang ved at udgive sig for at være en mulig annoncør. Desuden har han recogniseret kontoret på Rådhuspladsen.
Al Qaida har fokus på Danmark
- Hvor tæt har vi været på et terrorangreb på dansk jord?
- Det er en sag, vi tager meget alvorligt. Det har været nødvendigt at skride til anholdelse nu, men vi understreger også, at angrebet ikke har været umiddelbart forestående.
- Men det viser, at Danmark står over for en alvorlig terrortrussel og det er noget vi alle må forholde os til, siger PET-chefen - og tilføjer:
- Der er ingen tvivl om, at terrorgrupper som Al Qaida har fokus på Danmark og at der er et specifikt ønske om at angribe Danmark og danske borgere.
- Hvilken betydning har genoptrykningen af Muhammed i 2008?
- Der er et skærpet fokus på Danmark blandt militante islamister rundt omkring i verden. Og der er tale om grupper grupper, der har kapacitet til at udføre terrorangreb. Vi har også set, at Al Qaida bruger tegningerne til at søge opbakning til angreb, så der er skærpet opmærksomhed.
Jyllands-Posten primært mål
Jakob Scharf oplyser, at de primære mål har været Jyllands-Postens lokaler i
Århus og København - både de gamle lokaler og de nuværende på Rådhuspladsen.
Der har også været andre lokaliteter nævnt, men PET mener ikke disse lokaliteter har været egentlige mål, men mål der har været med i planlægningen. De andre lokaliteter er blandt andet hovedbanegården samt lokaliteter, der er tilknyttet Flemming Rose og Kurt Westergaard.
PET-chefen vil ikke udtale sig om, hvor længe planlægningen har foregået. Der er foretaget sikkerhedsforanstaltninger for både Flemming Rose og Kim Westergaard.
- Ville du som almindelig Jyllands-Posten-ansat være nervøs?
- Nej. Som sagt er det ikke vores vurdering, at angrebet har været nært forestående. Vi mener både fra PET og FBI's side, at vi har haft rimelig styr på planlægningen.
ekstrabladet.dk følger sagen.
Frederik på røven: kongehuset på vej væk? 16:22, 22. mar
Harry Potters magi ind i britisk valgkamp 16:17, 22. mar
Mere rejsecirkus i Forsvaret 15:57, 22. mar
Paradise-Amalie ønsker sig større bryster 15:55, 22. mar
14-årig anmeldte falsk voldtægt 15:48, 22. mar
Svært bevæbnet narko-pusher 15:41, 22. mar
80 dage endnu: Uruguay åbnede ballet 15:36, 22. mar
Hun mødte seriemorder i Danmark 14:34, 22. mar
Brystbomben Kim soler sig 13:19, 22. mar
Barnemorder fik skåret halsen over 12:45, 22. mar
Tre Facebook-indstillinger alle bør kende 13:50, 22. mar
Paradise-Amalie ønsker sig større bryster 15:55, 22. mar
18-årig faldt død om midt i SuperBrugsen 10:41, 22. mar
Dødsbilist dømt for vanvidskørsel – igen 12:00, 22. mar
![]()
![]()