Tilbage til mobilsitet
Indlæser...

Ingen anholdte i Ungdomshus-demo

Politiet i København havde tirsdag eftermiddag anholdt fire-fem personer i forbindelse med 1. maj. En del hærværk i forbindelse med Ungdomshus-demo

16:00, 01. maj 2007 (Opdateret tid: 16:18, 01. maj 2007) | Ritzau /Nyheder, Søren Lauridsen

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

En gruppe 1. majdemonstranter blev tirsdag forhindret i at komme frem til Jagtvej 69 i København, hvor Ungdomshuset tidligere lå.

Politiet havde afspærret Jagtvej ved Nørrebros Runddel, hvor demonstrationen på godt 1000 personer ankom til ad Nørrebrogade med de velkendte blå gruppevogne.

Ifølge politiet har demonstranterne malet en del grafitti på bygninger, som de har passeret i løbet af demonstrationen, der begyndte på Rådhuspladsen.

Tirsdag eftermiddag var der ifølge politiet foretaget fire-fem anholdelser rundt omkring i byen i forbindelse med fejringen af 1. maj - men altså ikke i forbindelsen med Ungdomshus-demoen.

Klokken 16 var Ungdomshus-demonstrationen nået til Fælledparken, hvor stemningen ifølge politiets talsmand, Flemming Steen Munch, 'afslappet'.

- Nu er de nået til Fælledparken, og der fester man jo, siger han til ekstrabladet.dk

Politiet klar til uro
Flemming Steen Munch vil ikke sige, at man forventer uro senere på dagen, men lægger ikke skjul på, at der er kaldt mange betjente på arbejde. Og en smule uro regner han trods alt med.

- Vi kender jo lidt til deres reaktionsmønster efterhånden. Nu fester og drikker de, og så går de videre til et andet sted, hvor der nok er nogle, der vil teste os lidt, siger han.

Annonce