Indlæser...

Vanvidsbilist havde skunklaboratorium

Den 36-årige Peter Bendix Petersen bliver ikke kun sigtet for uagtsomt manddrab men også for at have indrettet et helt skunklaboratorium i sin lejlighed

10:55, 08. dec 2009 | Thea Pedersen

Annonce

  • Oversæt / Translate
36-årige Peter Bendix Petersen skjulte sig en uge inden han blev fundet hos sin mor i Virum. 
(Politifoto)
36-årige Peter Bendix Petersen skjulte sig en uge inden han blev fundet hos sin mor i Virum. (Politifoto)
Dorde Meiner var ude at lufte hunden Hugo, da hun blev kørt ned og dræbt.
(Foto: Claus Bonnerup)
Dorde Meiner var ude at lufte hunden Hugo, da hun blev kørt ned og dræbt. (Foto: Claus Bonnerup)

Annonce

Annonce

Det var et tip fra en borger, der i går førte til anholdelse af den 36-årige vanvidsbilist Peter Bendix Petersen, som var blevet spottet i området omkring Virum i Nordsjælland. Og efterfølgende skred Nordsjællands Politi - på vegne af Østjyllands Politi - til mod en adresse, hvor flugtbilistens mor bor.

- Han blev anholdt 18.35 uden større dramatik, og i løbet af aftenen er han blevet overført til os, hvor han i øjeblikket er ved at blive afhørt om sagen, oplyser politikommissær Mogens Brøndum fra Østjyllands Politi til ekstrabladet.dk.

Det vides endnu ikke, hvordan Peter Bendix Petersen forholder sig til sigtelserne om uagtsomt manddrab og flugt fra gerningsstedet i Tilst, hvor den 48-årige Dorde Meiner blev mejet ned, da hun ville krydse vejen med sin hund.

Udover sigtelsen om uagtsomt manddrab er den 36-årige desuden også sigtet for overtrædelse af euforiserende stoffer.

- Da vi ransagede hans bopæl i Århus allerede for en uge siden, fandt vi jo et mindre skunklaboratorium med lamper og det hele i hans lejlighed, forklarer Mogens Brøndum.

Peter Bendix Petersen bliver fremstillet i grundlovsforhør i Randers kl. 14 i dag.

Annonce