Tilbage til mobilsitet
Indlæser...

IMR: Politiet nedværdiger demonstranter

Institut for Menneskerettigheder mener, politiet skærper magtanvendelsen og nedværdigheder demonstranter ved at lade dem fryse og tisse i bukserne

12:37, 14. dec 2009 | Ritzau /112

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

Politiets massetilbageholdelser under weekendens demonstrationer er en bekymrende skærpelse af politiets magtanvendelser, mener Institut for Menneskerettigheder (IMR).

Organisationen kritiserer, at folk har siddet i timevis med strips i kulden og uden underlag.

- At skulle fryse i timevis og tisse i bukserne, fordi man ikke må rejse sig, og ens hænder samtidig er bagbundet med strips, er en nedværdigende oplevelse, siger direktør, Jonas Christoffersen.

- Vi har ikke før ved dette topmøde set tilbageholdelse i så voldsomt omfang, og det udgør for mig at se en bekymrende udvikling for fredelige demonstranter. Når politiet går efter så stor en gruppe af demonstranter, må man være klar over, at man rammer uskyldige, siger Jonas Christoffersen.

Han kalder det for et demokratisk problem, at folks ret til at forsamle og ytre sig frit på denne måde kommer under pres. Men især også behandlingen af de tilbageholdte demonstranter, mener Jonas Christoffersen, er meget beklagelig.

- Nogle af de tilbageholdte aktivister fortæller i medierne, at de måtte tisse i bukserne, mens de sad bagbundne i vinterkulden i timevis. Det, tror jeg, de fleste mennesker vil finde stærkt nedværdigende, og det er klart, at en sådan behandling af tilbageholdte, fredelige eller ej, ikke er i orden, siger han.

Jonas Christoffersen noterer sig, at politiet fremover har tænkt sig at forbedre transportkapaciteten og skaffe underlag til de tilbageholdte.

- Derudover er det også vigtigt, at politiet sørger for at oplyse samtlige tilbageholdte om deres klagemuligheder i henhold til grundloven, siger Jonas Christoffersen.

Annonce