Forsiden lige nu: JP-ansatte skulle halshugges
.tv lige nu: Når morgenmaden er amfetamin
Krisepsykolog skal give retten forståelse for, at to betjente affyrede 20 skud og dræbte flugtbilist
13:27 - 25. sep. 2007 | /ritzau/

Føreren af flugtbilen blev ramt af 11 skud og døde. (Foto: Thomas Sjørup)
Hvad sker der inde i hovedet på rutinerede betjente, når de trækker tjenestepistolerne, affyrer 20 skud og dræber en flugtbilist?
Det skal en krisepsykolog gøre rede for i sagen mod to politimænd, som begynder onsdag i Retten på Frederiksberg.
De to betjente på 37 og 35 år er tiltalt efter den alvorligste voldsparagraf i straffeloven - for vold med døden til følge og for at have udsat andre for fare.
Med de mange affyrede skud er sagen det voldsomste politiskyderi i nyere tid, og derfor skal psykologen understøtte forsvareren i, at de to betjente ikke bare panikkede og skød løs. Krisepsykologen er blandt de i alt ni vidner, som skal afhøres i sagen.
Forvaret har desuden indkaldt en betjent, som skal anfægte troværdigheden af anklagemyndighedens hovedvidne, der er nabo til gerningsstedet på Rådvadsvej i Københavns Nordvestkvarter.
Mere tysk held 23:36, 18. mar
USA gør nyt fredsforsøg i Mellemøsten 23:36, 18. mar
Agüero sender Atlético videre 23:24, 18. mar
Kystbanen sættes under administration 23:22, 18. mar
Mor fik 15 år for drab på sine børn 23:06, 18. mar
Bilist dræbt i eneulykke 23:04, 18. mar
Tyskerne havde heldet 22:57, 18. mar
Lå død en måned under sneen 19:10, 18. mar
'Når jeg er kommet, skal du slikke min p..' 16:04, 18. mar
Se kvinden der ødelagde Bullocks ægteskab 18:38, 18. mar
Fem kvæstede ved frontalsammenstød 22:19, 18. mar
Forløsende sejr for Liverpool 22:53, 18. mar
14-årig tæsket i 'happy-slapping' 21:33, 18. mar
Mobilsex er pornoens fremtid 21:51, 18. mar
![]()
![]()