Indlæser...
Nyheder 112

JP-sigtet nægter Mumbai-terror

Chicago-forretningsmanden Tahawwur Rana var i dag fremstillet i retten i USA, hvor han nægtede sig skyldig i nye terrorsigtelser

17:34, 25. jan 2010 (Opdateret tid: 18:03, 25. jan 2010) | Mikkel Selin

Annonce

  • Oversæt / Translate
Tahawwur Rana nægter sig skyldig i medvirken til terrorangrebet i Mumbai, Indien, i 2008. (Foto: AP)
Tahawwur Rana nægter sig skyldig i medvirken til terrorangrebet i Mumbai, Indien, i 2008. (Foto: AP)

Annonce

Annonce

Tahawwur Rana, der er sigtet i terrorsagen mod Jyllands-Posten, nægter sig skyldig i medvirken til Mumbai-angrebene i Indien i 2008, der kostede 166 mennesker livet. Den 48-årige pakistanskfødte forretningsmand blev mandag fremstillet i retten i Chicago.

- Tahawwur Hussain Rana erklærede sig ikke-skyldig i tre anklager. Han forbliver indsat i et føderalt fængsel, oplyser anklagerkontorets talsmand, Randall Samborn, til ekstrabladet.dk.

Rana, der blev anholdt i oktober sidste år, har under hele forløbet nægtet sig skyldig i terroraktiviteter. Han hævder, at han er 'pacifist' og blev snydt af den medsigtede David Headley.

Rana drev et immigrationskontor i Chicago, da han blev anholdt og sat i forbindelse med planlægningen af en terrorhandling mod Jyllands-Posten. Det skulle ske som hævn for avisens Muhammed-tegninger i 2005.

Lastbilbombe
Ifølge det amerikanske forbundspoliti, FBI, planlagde Rana og David Headley, 49, at angribe Jyllands-Posten ved hjælp af en lastbil fyldt med sprængstoffer.

Læs: Sådan skulle Jyllands-Posten jævnes med jorden

Headley, en pakistansk-amerikaner, var i Danmark to gange sidste år, hvor han blandt andet skulle have videofilmet Jyllands-Postens bygninger i København og i Viby ved Århus.

De amerikanske myndigheder mener, at terrorplottet mod den danske avis blev ledet af Ilyas Kashmiri, som står i spidsen for den al-Qaeda-relaterede pakistanske organisation Harakat ul-Jihad-I-Islami.

Annonce