Indlæser...

Kendt fængslet læge: Jeg fik Cobra-malerier fra to ludere

Ny forklaring fra den 54-årige fængslede læge, der er tiltalt for kunsttyveri: Jeg opererede to ludere og fik til gengæld to Cobra-malerier

11:53, 27. jan 2010 | Tine Johansen, Thea Pedersen

Annonce

  • Oversæt / Translate
Lægen nægter sig skyldig i tyveri men erkender hæleri, idet han modtog to malerier fra to ludere, han til gengæld plastikopererede.
Lægen nægter sig skyldig i tyveri men erkender hæleri, idet han modtog to malerier fra to ludere, han til gengæld plastikopererede.

Annonce

Annonce

Endnu engang måtte den 54-årige kendte læge, der står tiltalt for flere kunsttyverier i millionklassen, stå ret foran dommeren, da fristen for hans seneste varetægtsfængsling udløb i dag.

Og endnu engang valgte dommeren at opretholde fængslingen af den kendte læge, der nu har siddet bag tremmer siden august. Han er tiltalt for at stå bag tre kunsttyverier, der beløber sig i millionstørrelsen, for forsøg på at sælge dem videre og yderligere for at have udskrevet en falsk lægeerklæring til en indsat i Vestre Fængsel mod at få to designerstole til gengæld.

Fik malerier mod operation
Den 54-årige læge har hidtil nægtet sig skyldig i tiltalen. I dag fik historien dog en ny drejning. Her erkendte den danske læge, at han ganske rigtigt havde været i besiddelse af nogle af malerierne.

Under retsmødet kom det frem, at lægen - ifølge hans egen forklaring - har haft flere af de stjålne malerier i sin varetægt og haft dem 'opmagasineret' hos venner og familie. To af malerierne, forklarer han, har han desuden fået af to prostituerede, som han til gengæld udførte plastikoperationer på.

'Taget med fingrene i kagedåsen'
Ifølge mandens forsvarer erkender lægen altså nu hæleri.

- Der er her udelukkende tale om hæleri. Og det indrømmer han. Han blev simpelthen taget med fingrene i kagedåsen, sagde lægens forsvarer under retsmødet.

Det blev dog ikke her forklaret, hvordan de resterende billeder var kommet i hænderne på den kendte læge.

Dommeren valgte grundet flugtfare og frygten for at påvirke vidner at fængsle lægen yderligere i fire uger.

Annonce