Indlæser...

Hvorfor døde Dante i børnehaven ?

Tre-årige Dante omkom på børneinstitutionen "Sommerfuglen" i Vallensbæk i dag. Dødsårsagen er stadig ukendt. Politiet fortsætter undersøgelserne

17:47, 04. feb 2010 | Anne-Mette Gregers, Jan Søgaard

Annonce

  • Oversæt / Translate
Drengen lå blå i hovedet på en af stuerne og en pædagog løftede ham ind i pude-rummet, hvor akutlægen senere erklærede ham for død.
(Foto. Kenneth Meyer)
Drengen lå blå i hovedet på en af stuerne og en pædagog løftede ham ind i pude-rummet, hvor akutlægen senere erklærede ham for død. (Foto. Kenneth Meyer)

Annonce

Annonce

Den tre-årige dreng Dante blev fundet livløs og blå i hovedet af en pædagog ved 11-tiden i formiddag.

Nye oplysninger viser, at drengen blev fundet på en af børneinstitutionens stuer - og at pædagogen løftede ham op og bar ham ind i pude-rummet, hvor han fik førstehjælp af en sygeplejerske, der tilfældigt var til stede.

Borgmester Kurt Hockerup siger til ekstrabladet.dk, at der ikke havde været nogen episoder på stuen, inden drengen mistede bevidstheden.

Den tre-årige havde kort før leget almindeligt med andre børn på stuen.

- Uden at vi ved noget om det endnu, så kan drengen måske have lidt af en sygdom, som ingen har vidst noget om, siger borgmesteren.

Københavns Vestegns politi kender ikke dødsårsagen og afventer nu obduktionen:

- Undersøgelserne må gå sin gang og der kommer ingen konklusion i dag. Vi kan ikke sige noget om dødsårsagen, siger Lars Andersen fra Københavns Vestegns politi.

Politiet ønsker iøvrigt ikke at give oplysninger om sagen: - I en så tragisk sag holder vi lav profil af hensyn til de pårørende, siger han.

Institutionen åbner fredag
Den integrerede daginstitution "Sommerfuglen", der har 24 vuggestuebørn og 64 børnehavebørn, åbner normalt fredag. Personalet på cirka 20 medarbejdere har fået krisehjælp i dag.

Børnene fra "Sommerfuglen" blev flyttet til en naboinstitution "Stien", hvor forældrene kunne hente dem.

Også drengens forældre har fået krisehjælp. De hastede begge til "Sommerfuglen", hvor deres lille søn lå død i pude-rummet.

En akutlæge erklærede ham for død på stedet efter at lægen i cirka en halv time havde forsøgt at genoplive drengen. Alarmen kom kl. 11.05 og kl. 11.45 blev politiet orienteret om dødsfaldet.

Ambulancen ventede udenfor institutionen og kørte efter godt en time forældrene og den døde dreng til Glostrup sygehus.

I aften holdes der et krisemøde for forældrene i institutionen, hvor både politiet og krisepsykologer er til stede.

Annonce