SMS Tip

Vejret i dag:

Død dreng mindes i næste uge

Der vil i næste uge blive holdt en mindehøjtidelighed for den treårige dreng, som i går mistede livet i børnehaven Sommerfuglen i Vallensbæk

12:37 - 05. feb. 2010 | Daniel Fonseca

Allerede i går blev der tændt lys for den lille dreng. (Foto: Jens Panduro)

null

Vallensbæks borgmester, Kurt Hockerup siger, at alle involverede parter skal have tid til at komme sig ovenpå tragedien. Han håber dog, at det snart bliver en god hverdag igen. (Foto: Jens Panduro)

 København
 Odense
 Århus
 Aalborg
 Esbjerg

Sponsor

I går døde treårige Danté, mens han var i sin børnehave Sommerfuglen i Vallensbæk.

- Vi laver en mindehøjtidelighed i starten af næste uge for den lille dreng. Lige nu hjælper krisepsykologer både børn, forældre og de ansatte pædagoger, siger Kurt Hockerup, borgmester i Vallensbæk Kommune, hvor tragedien fandt sted.

Han fortæller også ekstrabladet.dk, at en forælder har taget initiativ til at samle penge ind til Dantés forældre.

Indsamling til forældrene
- Det sker for at vise, at man tænker på dem og for at hjælpe dem økonomisk. Hvad pengene skal bruges til finder de selv ud af, siger borgmesteren.

ekstrabladet.dk har i dag talt med børnepsykolog Margrethe Bruun Hansen, der fortæller, hvordan børn og forældre kan komme videre efter tragedien.

Men også de stærkt chokerede pædagoger har brug for hjælp.

Børnene passet af andre pædagoger i dag
- Alle får hjælp af krisepsykologer. Også pædagogerne. Det får de i så lang tid, som de har brug for det. Derfor har de andre institutioner i kommunen i dag afsat personale, som tager sig af børnene i Sommerfuglen, siger Kurt Hockerup.

Borgmesteren håber, at man hurtigst muligt kan komme tilbage til en normal hverdag, men understreger vigtigheden af, at de involverede parter får bearbejdet deres sorg.

Fundet livløs i legetøjskasse
Danté blev fundet i en legetøjskasse og blev straks efter flyttet ind i et puderum på afstand af de andre børn, mens en pædagog og en sygeplejerskeuddannet forældre forgævedes ydede førstehjælp.

Annonce

  • Mest læste på ekstrabladet.dk lige nu

Annonce

Annonce

  • Seneste i Nyheder

Img