Indlæser...
Nyheder 112

To spritbilister endt i snedrive på samme vej

To spritbilister undgik politiets spritkontroller men blev i stedet standset af snedriver

07:20, 15. feb 2010 | Filip Wallberg

Her er det den 58-årige mand, der måtte en tur på sygehuset, efter han med promiller i blodet var blevet standset af en snedrive. (Foto: LocalEyes)
Her er det den 58-årige mand, der måtte en tur på sygehuset, efter han med promiller i blodet var blevet standset af en snedrive. (Foto: LocalEyes)

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Alkohol og glatte veje er bestemt ikke en god kombination.

Det må to nordjyske bilister erkende, efter de begge blev standset af snedriver på Humlebakken i Aalborg med promiller i blodet.

- De var begge fulde og mistede herredømmet over bilen, siger Bent Højgaard, der er vagtchef ved Nordjyllands Politi, til ekstrabladet.dk.

LÆS: Rusland vil halvere vodkaforbruget

Første mand endte i en snedrive, da han kl. 16.50 kom kørende ad Humlebakken i Aalborg. Politiet beskriver den 42-årig mand fra lokalområdet som 'rimelig fuld', men politiet mangler fortsat svar på blodprøven.

Anden mand kørte ind i en snedrive syv timer senere, da han kom kørende ad samme vej i Aalborg. Hvad den 58-årige mand fra Hjørring havde i blodet, manglede han til gengæld i baglommen, for han kørte uden kørekort.

Ifølge Local Eyes kørte han galt for øjnene af de to patruljevogne, der var sendt ud for at standse ham.

Begge mænd kan du se frem til at blive sigtet for spirituskørsel.

Annonce