Indlæser...

Blodig Leif fanget af kamera

Savnet 36-årig mand fanget af videokamera i kiosk, hvor han kom ind med blodet løbende ned ad ansigtet

15:28, 15. mar 2010 (Opdateret tid: 15:32, 15. mar 2010) | Piet Baunø

Annonce

  • Oversæt / Translate
Leifs blodige ansigt er dukket op på en overvågningsvideo fra 7-Eleven på Banegårdspladsen i Århus.
Leifs blodige ansigt er dukket op på en overvågningsvideo fra 7-Eleven på Banegårdspladsen i Århus.

Annonce

Annonce

Den savnede 36-årige Leif Hørlev Christensen er med sikkerhed blevet set en time efter, at han klokken to natten til lørdag den 6. marts forlod sine kolleger på Europa Plads i Århus efter en firmafest.

Han har været meldt savnet siden, men er nu spottet på en overvågningsvideo fra 7-Eleven på Banegårdspladsen i Århus.

Videoen er fra klokken cirka 03.00 natten til til lørdag den 6. marts, hvor den 36-årige, meget berusede mand, kom ind i kiosken med blodet piblende fra et sår i den venstre tinding.

En kvindelig ansat har ifølge bt.dk forklaret til politiet, at hun hjalp den forkomne og forslåede mand ind i en taxa ved Banegården og bad denne om at køre ham til skadestuen. Men Leif Christensen nåede aldrig frem til skadestuen.

Politiet leder derfor nu efter den taxachauffør, der som den eneste holdt foran Banegården ved 03-tiden den nat.

Leif Hørlev Christensen blev meldt savnet tirsdag den 9. marts, da han ikke dukkede op til en aftale.

Han beskrives som ca. 185 cm. høj, slank/spinkel af bygning, kort mellemblondt hår. Han var iført sort jakke og mørke jeans, hvide kondisko med grønne striber.

Østjyllands Politi kan kontaktes på tlf.nr. 87311448.

Annonce