Indlæser...

Bandidos-leder fik fem års fængsel

Højtstående medlem i Bandidos dømt for narkohandel med to kilo amfetamin

15:14, 19. mar 2010 | Thea Pedersen

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

Et ledende medlem af rockerklubben Bandidos er blevet tvunget til at skifte de store armbevægelser i klublokalet ud til fordel for en trang celle, efter Retten i Hillerøed i dag har idømt ham fem års fængsel.

Manden, der hører til blandt rockerklubbens top, er dømt for at være i besiddelse af knap to kilo amfetamin. 1,973,51 gram for at være helt præcis. Ifølge politiet havde rockeren til hensigt at sælge stofferne videre.

Bandidos-rockeren har under retssagen erkendt sig delvist skyldig, idet han har indrømmet kurér-virksomhed. Retten mente dog, at rockeren havde mere funktion end blot at være kurér, og at der var tale om besiddelse med henblik på videresalg.

Han blev desuden også dømt for overtrædelse af våbenloven, da politiet havde fundet en strømpistol og en Totenschläger.

Det var i sin tid den specielle bandeenhed Taskforce Øst, der skred til anholdelse af den 46-årige sent om aftenen den 11. februar, efter han tidligere på aftenen var mødtes med en ukendt mand på parkeringspladsen ved Københavns Lufthavn.

Politiet havde i længere tid haft rockeren under observation. Under anholdelsen ved rockerens bolig i Ølsted fandt politiet de to kilo stoffer skjult. Desuden havde han 8.000 kr. på sig.

Rockeren er under ankeperioden fortsat beskyttet af navneforbud.

Annonce