Indlæser...

Bandeleder meldte sig selv

Det var ikke politiets efterforskning, der førte til anholdelsen af bandelederen FezFez. Han meldte sig selv, og politiet turde angiveligt ikke komme og hente ham i første omgang, skriver Fyens Stiftstidende. Politiet er ikke helt enige

21:09, 19. mar 2010 | David Andersen

Annonce

  • Oversæt / Translate
  • Afstemning

Er det fair at kræve, at en mand, der har otte børn i Danmark, skal udvises efter en narko-dom på 6 års fængsel?

Ja, han skal udvises
 
Nej, uanset dommen, skal have lov til at være i samme land som sine 8 børn
 
FezFez siger, at han meldte sig selv - politiet siger, de fangede ham. Nogen lyver. (Politifoto) Se stort billede | Del

Annonce

Annonce

Den 40-årige bandeleder Mahmoud Khalil Salem, også kaldt FezFez, blev fredag anholdt af politiet, efter at han har været på flugt i 10 dage.

FezFez stak 10. marts af fra Østre Landsret i Odense, hvor han var tiltalt i en stor narkosag, selv om der var 10-12 betjente på stedet til at passe på ham.

Fredag blev han anholdt i Odense. Ifølge Fyns Politi blev han spottet af en civil patrulje, der strak anholdte ham.

Men Fyens Stiftstidende har en anden udlægning af begivenhederne.

Avisen skriver, at bandelederen meldte sig selv.

- Selvom man skulle tro, politiet ville være taknemmelige for henvendelsen, voldte det alligevel vanskeligheder for Fisfis. Politiet nægtede nemlig at køre ind i Vollsmose for at hente ham, skriver Fyens.dk.

Måtte aftale nyt mødested
Politiet var angiveligt bange for at hente FezFez i det ofte noget politi-fjendtlige område.

- Parterne lavede derfor en ny aftale om at han skulle gå til et busstoppested på Vollsmose Alle for at blive samlet op af politiet der. Den aftale blev overholdt af begge parter, og overgivelsen fandt sted uden dramatik, tre kvarter efter den første henvendelse til politiet, skriver Fyens.dk, der havde en fotograf på stedet, da bandelederen mødtes med politiet.

Den version kunne vagtchefen hos Fyns Politi ikke genkende, da han blev adspurgt af ekstrabladet.dk.

- Det er ikke den melding, jeg har fået, sagde han.

Annonce