Indlæser...

Retsmødet live: Skal dansker udleveres?

Ekstra Bladet beretter live fra retsmøde mod danskeren Niels Holck - Danmark vil sende ham til retsforfølgelse i Indien. Følg med i chatten herunder!

10:14, 10. apr 2010 | Heine Jørgensen, Carsten Norton, Jan Søgaard

Annonce

  • Oversæt / Translate
I dag afgøres det, om denne mand skal udleveres til Indien. (Polfoto) Se stort billede | Del

Annonce

Annonce

Niels Holck, 48, alias Niels Chr. Nielsen, der var med i den fanatiske indiske sekt Ananda Marga, skal udleveres til Indien for en våbensmugling i 1995.

Nordsjællands politi har anholdt Niels Chr. Nielsen i dag og han fremstilles lørdag kl. 11 ved retten i Hillerød med krav om varetægtsfængsling.

- Men vi vil ikke protestere mod en surrogat-fængsling, hvor han afleverer sit pas og får pligt til at melde sig hos politiet. En udlevering kan trække ud i lang tid, hvis den skal prøves ved domstolene og så kan han være sammen med sin familie, siger chefanklager Arne Stevns til ekstrabladet.dk.

Niels Holck har to børn på seks og knapt tre år.

Det er justitsministeriet som efter års betænkningstid har besluttet at efterkomme Indiens krav om udlevering.

Det ventes at Niels Chr. Nielsen vil indbringe beslutningen om udlevering for domstolene - og sagen kan i givet fald gå helt til Højesteret.

Niels Holck har tidligere åbent erkendt, at han deltog i våbennedkastningen i 1995.

Dødsdom må ikke eksekveres
Justitsministeriet har stillet en række krav til Indien for at udlevere Niels Chr. Nielsen. Bl.a. må en eventuel dødsdom ikke blive eksekveret og efter en dom i Indien skal han senest tre uger efter den endelige dom sendes hjem til Danmark til afsoning af straffen.

Danskeren - som gik under navnet Kim Peter Davy - nedkastede ifølge de indiske myndigheder geværer, raketter og granater til sekten i Vest Bangalen den 17. december 1995.

Han har selv skrevet en bog om sagen med titlen 'De kalder mig terrorist'.

Hans medsammensvorne briten Peter Bleach blev anholdt og dømt for våbensmuglingen og tilbragte otte år i fængsel i Calcutta. Den russiske besætning på smugler-flyet fik seks års fængsel.

Ananda Marga blev anset som en farlig oprørsbevægelse i Indien. Våbensmuglingen omfattede 240 AK 47 Kalashnikovgeværer, 81 raketstyr og en masse granater.

Niels Chr. Nielsen, der i sin tid blev kendt som 'barfods-røveren' fordi han flygtede fra politiet på bare fødder efter at han var anholdt for to pengetransportrøverier i Nivå, har de senere år opholdt sig i Danmark trods Indiens efterlysning af ham via Interpol.

- Vi har været klar over, at han var i Danmark siden cirka 2001, siger chefanklager Arne Stevns til ekstrabladet.dk.

Familiefar
Niels Chr. Nielsen er familiefar med flere børn og har de senere år bygget firmaet 'Waterliving' op med salg af husbåde. Han blev anholdt kl. 12.45 i dag.

Niels Chr. Nielsen blev medlem af Ananda Marga i begyndelsen af 1980´erne og røg til tops i den militante sekt, der bl.a. var kendt for at sende sekt-medlemmer på træningslejre, hvor de blev trænet i væbnede røverier mod banker og pengetransporter.

Sekten var i 80´erne stærk i Danmark og var under overvågning af Politiets Efterretningstjeneste, bl.a. fordi sektens hemmelige undergrundsbevægelse 'Prout' var aktiv i Danmark. Mange vil kunne huske sektens grafitti rundt om i København, hvor der stod 'Danefærd' og 'Prout'.

Ananda Marga blev grundlagt af jernbanearbejderen Shiri Shiri Anandamuri alias Prabhat Sarkar, der døde i 1990. Sekten går ind for et totalitært verdensrige, som efter revolutionen skal ledes af en gruppe på seks medlemmer. Et af deres symboler var det gamle svastika-tegn, hagekorset.

Niels Holck er den anden dansker som udleveres til retsforfølgelse uden for EU. Camilla Broe blev udleveret til USA for narko-smugling, men sagen mod hende endte med at blive afvist i Miami.

Annonce