SMS Tip

Vejret i dag:
16°

Stukket ned på McDonald's

26-årig på skadestuen efter knivstik på McDonald's i Ballerup

00:28 - 27. apr. 2010 | Sune Fischer

 København 16°
 Odense 16°
 Århus 16°
 Aalborg 16°
 Esbjerg 17°

Sponsor

Omkring klokken 22.45 røg to mindre grupper unge i totterne på hinanden på en McDonald’s i Ballerup i det nordvestlige hjørne af det storkøbenhavnske område.

Episoden kulminerede med, at en 26-årig blev stukket med kniv. Skaderne er dog til alt held for den unge mand af overfladisk karakter.

– Efterfølgende er han blevet syet med fire sting. Han er dog allerede ved at blive udskrevet igen, forklarede vagtchefen for Vestegnens Politi omkring midnat.

Hvad, der førte til voldsepisoden har politiet endnu ikke det fulde overblik over. Ifølge vagtchefen var der mellem tre og fem figurer i hver af de stridende grupperinger. Foreløbig har politiet ikke anholdt nogen i sagen.

Politiet beskriver gerningsmanden, der har indvandrerrødder, til at være omkring 30 år gammel. Han er karseklippet og bar en trøje af mærket Bullrot.

Annonce

Annonce

Annonce

  • Seneste i Nyheder

Img