Indlæser...

Netto-voldsmænd fortsat på fri fod

Politiet har fået enkelte tip om de de tre mænd, der onsdag overfaldt to ansatte i Netto i Blågårdsgade på Nørrebro i København

07:28, 17. jun 2010 (Opdateret tid: 11:20, 17. jun 2010) | David Andersen, Piet Baunø, Jan Søgaard

Annonce

  • Oversæt / Translate
Den skaldede mand i hvid trøje i midten og manden i den til venstre i indgangspartiet (grøn t-shirt under mørk jakke) udøvede vold under overfaldet. Manden i den orange t-shirt nederst til højre i billedet samt den maskerede mand i indgangspartiet er med i personkredsen omkring voldsmændene, men har ikke udøvet vold. De to søges alene som vidner i sagen. (Foto fra forretningens overvågningskamera) Se stort billede | Del
Også denne voldsmand er fortsat på fri fod. (Foto fra forretningens overvågningskamera) Se stort billede | Del
Signalement af de tre gerningsmænd samt to vidner fra personkredsen omkring gerningsmændene:

Gerningsmand, A: Mand, udlænding, 25-35 år, 170-180 cm høj, trænet af bygning. Iført mellemblå, langærmet trøje med v-hals og mørke bukser.

Vidne, B: Mand, udlænding, 25-35 år, ca. 180 cm høj, alm. til kraftig af bygning, skaldet. Iført sorte solbriller med lyse stænger, mørk jakke, rød- og gråstribet trjøje med v-hals og sorte sko med hvide aftegninger.

Vidne, C: Mand, udlænding, 25-35 år, ca. 180 cm høj, fedladen, kort hår. Iført orange Barcelona-trøje, blå bukser og sandaler.

Gerningsmand, D: Mand, udlænding, sandsynligvis mulat, 25-35 år, 180-190 cm høj, spinkel af bygning. Iført hvid, langærmet trøje og blå bukser.

Gerningsmand, E: Mand, andengenerationsindvandrer med mellemøstligt udseende, 170-180 cm høj, alm. af bygning. Sort karseklippet hår. Iført grøn t-shirt med hvid tværgående stribe, blå jeans, sorte sko, mørk jakke med hvide stafferinger omkring begge overarme.

  • Tema
  • Tema: Overvågning: "Andre chefer er håbløst gammeldags"

Annonce

Annonce

De tre voldsmænd, der onsdag aften overfaldt to ansatte i Netto i Blågårdsgade 22 på Nørrebro i København var torsdag morgen endnu på fri fod.

Københavns Politi valgte onsdag aften at frigive fotos af gerningsmændene fra forretningens overvågningskameraer.

- Det har afstedkommet enkelte løse henvendelser, som vi skal følge op på i dag, siger den centrale efterforskningsleder på Station Bellahøj til ekstrabladet.dk.

Defekt kasseapparat udløste voldsorgie
Den rå og afstumpede vold startede som et skænderi mellem to kunder og en kassedame.

- Hun bad dem om at gå hen i en anden kø, da hendes kasse var brudt sammen, og hun var nødt til at lukke den. Det fik dem til at svine hende til og bruge et meget grimt sprog. Hun tilkaldte to mandlige kolleger, som kom i skænderi og efterfølgende klammeri med de to aggressive kunder, sagde den centrale efterforskningsleder ved Københavns Politi sent onsdag aften til ekstrabladet.dk.

Pludselig kom to nogle af kundernes kammerater til, og så var det tre mod to. Blodet sprøjtede og varer blev væltet af hylderne, da voldsorgiet fandt sted foran skræmte handlende.

Rå og afstumpet vold
- Der er blevet uddelt rigtig mange knytnæveslag. De ansatte var i undertal, så det var ikke en fair kamp, og der er mere tale om overfald end om slagsmål, siger politiets centrale efterforskningsleder.

Den ene af Netto-medarbejderne er torsdag morgen fortsat indlagt på hospitalet, mens den anden blev udskrevet efter endt behandling onsdag.

Lukket på ubestemt tid
I Nettos hovedkvarter i Køge er man rystede over voldsorgiet.

- Vi er meget chokerede. Vi har ikke tidligere været udsat for vold mod vores personale i butikkerne, siger Netto´s direktør Morten Kaas til ekstrabladet.dk.

Det er besluttet, at butikken i Blågårdsgade 26 indtil videre holder lukket på ubestemt tid.

Netto har periodevist en vagt i butikken i Blågårdsgade, men han var der ikke, da overfaldet skete.

- Nu vil vi overveje, hvad vi kan gøre. Vi åbner ikke butikken igen, før vi kan garantere medarbejdernes sikkerhed, siger Morten Kaas.

Københavns Politi hører gerne fra personer, der kan identificere de fire gerningsmænd. Har du oplysninger i sagen, kontakt da Københavns Politi på telefon 114.

Annonce