Indlæser...

Fandt revolver efter kæmpe slagsmål

Der blev brugt kæppe under et større slagsmål mellem indvandrere og grønlændere på herberget Sundholm. I en have fandt politiet en skarpladt revolver. 19-årig anholdt

19:11, 21. aug 2010 (Opdateret tid: 20:34, 21. aug 2010) | Jan Søgaard

Den kvæstede blødte fra hovedet efter at være blevet gennembanket med kæppe.
(Foto: Jesper Centervall)
Den kvæstede blødte fra hovedet efter at være blevet gennembanket med kæppe. (Foto: Jesper Centervall) Se stort billede | Del

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

Efter et kæmpe slagsmål mellem indvandrere og grønlændere på herberget Sundholm på Amager, fandt politiet en skarpladt revolver smidt i en have på Amager Fælledvej.

En 19-årig, der sættes i forbindelse med revolveren, er anholdt og tre andre blev tilbageholdt ved haven.

- Men de fire har formentlig ingenting med slagsmålet på Sundholm at gøre. De blev nok overrasket af det store politiopbud i området og skaffede sig af med revolveren. Men vi ved ikke, hvorfor de gik rundt med en skarpladt revolver, siger efterforskningsleder Kenneth Vesth.

Den 19-årige, der efter retspraksis står til ét års fængsel, fremstilles søndag i dommervagten med krav om varetægtsfængsling.

En mand blev kørt på hospitalet med flænger i hovedet efter slagsmålet på Sundholm lørdag aften og en anden blev behandlet på stedet.

20 i slagsmål
- Anmeldelsen lød på, at op mod 20 mand var oppe at slås. Der er brugt kæppe, og der ligger knuste flasker på stedet, men folk er meget lidt meddelsomme, siger vagtleder Jens Kristiansen, Københavns politigård.

Slagsmålet brød ud ved 18-tiden, men politiet ved endnu ikke hvorfor. Grønlænderne holder til på Sundholm, mens indvandrerne tilsyneladende kom til ude fra.

Politiet sendte en stor styrke til stedet og dét lagde hurtigt en dæmper på tumulten.

Da slagsbrødrene flygtede, sad en blødende mand tilbage på en trappe.

- Ham skal vi have nærmere afhørt. Et par blev anholdt for at skabe ro på stedet, siger Jens Kristiansen.

Annonce