Tilbage til mobilsitet
Indlæser...

Sigtet: Her slår p-vagt bilist til blods

Det gik helt galt for en af EuroParks parkeringsvagter, som i stedet for en bøde angiveligt gav bilist en knytnæve i øjet

14:19, 25. aug 2011 | Thea Pedersen

Annonce

  • Oversæt / Translate
Taget i gerningsøjeblikket. Her slår p-vagten angiveligt ud efter bilisten. (Privatfoto) Se stort billede | Del
Her er resultatet: Et blodigt øje, der måtte sys med fire sting. (Privatfoto) Se stort billede | Del

Annonce

Annonce

Han kunne have leveret en bøde på 5-600 kr. I stedet kvitterede han med en lige højre gennem en nedrullet bilrude. Hvad der fik den ældre parkeringsvagt fra EuroPark til at gå amok er uvist, men nu er han sigtet for vold, mens en fotograf fra Lokalavisen Vesterbro har fået fire sting over det venstre øje.

Det var i fredags, at overfaldet fandt sted på området ved de gamle Carlsberg-haller. Her kørte fotograf Brian Lindberg Jensen ind på den øde private parkeringsplads, da hans arbejdsgiver netop havde ringet og bedt ham om at sende nogle fotos med det samme.

Gal p-vagt
- Jeg sidder og arbejder i bilen, da p-vagten kommer over og siger jeg skal forsvinde med det samme eller trække en billet. Jeg forklarer, at jeg kører om to minutter, men så begynder han allerede at halvråbe og skrige. Så jeg beder ham om at gå væk fra bilen, hvis ikke han vil have taget et billede, lyder forklaringen fra Brian Lindberg.

Da p-vagten fortsætter sin ophidselse rækker Brian Lindberg ud efter sit kamera, og idet han trykker på udløserknappen får han samtidig en knytnæve placeret i øjenbrynet.

Se galleriet af overfaldet her

Vidner: Pludselig havde han hånden inde i bilen
- Han slår simpelthen ind gennem ruden. Han rammer mig første gang i øjet, og anden gang når jeg at trække mig tilbage. Heldigvis for mig kommer to vidner løbende til, som har set hele optrinnet, siger fotografen, der efterfølgende måtte en tur på Hvidovre Skadestue og sys med fire sting.

- Vi sad og spiste frokost i vores kontor, da vi så en form for meningsudveksling mellem bilisten og p-vagten. Og det næste vi kan se er, at p-vagten pludselig svinger armen ind i kabinen. Vi tror først han har taget et foto, fordi der også kommer to blitzlys samtidig, men vi fandt jo hurtigt ud af, at det ikke var tilfældet, forklarer vidnet Kristian Bøttrik om episoden.

P-vagt sigtet for vold
På vej mod p-pladsen med en kollega ringer de til politiet og til EuroPark, der sender en tillidsmand til stedet. Politiet ankommer da også kort efter til parkeringspladsen, hvor p-vagten roligt sidder og venter i sin egen parkerede bil.

Københavns Politi bekræfter i dag overfor ekstrabladet.dk, at en parkeringsvagt er blevet sigtet for vold efter slag med en knytnæve. Hvordan manden stiller sig til sigtelsen, ønsker politiet dog ikke at oplyse.

ekstrabladet.dk har i dag flere gange forsøgt at få en kommentar fra EuroPark for at høre p-vagtens version af episoden samt EuroParks kommentar til sagen, men det har endnu ikke været muligt at komme igennem til Regionschef Christian Nyborg. Ifølge vores oplysninger har overfaldet efter sigende ikke fået konsekvenser for p-vagtens arbejde.

Annonce