En 31-årig mand fra Florida, der
bed ansigtet i stykker på en hjemløs mand, var på
gerningstidspunktet kun påvirket af marihuana, viser en rapport fra
retsmedicineren i Miami-Dade County.
Politiet formodede ellers, at Rudy Eugene var under indflydelse af det LSD-lignende designernarko ’badesalt’, da han overfaldt Ronald Poppo, 65, ved højlys dag på MacArthur Causeways i det centrale Miami.
Men den toksikologiske rapport fandt ingen spor efter alkohol, medicin eller nogen form for syntetisk narko - herunder 'badesalt' og LSD - i Eugenes lig.
– Marihuana er det eneste stof, der er identificeret i Rudy Eugenes system, hedder det i en erklæring fra retsmedicineren.
Ronald Poppo, en hjemløs alkoholiker, passede sig selv, da Eugene den 26. maj pludselig angreb ham og begyndte at tygge løs på hans ansigt. I 18 minutter gnavede en nøgen og vanvittig Eugene løs på Poppo, inden en politimand dræbte den afklædte kannibal med flere skud.
Så religiøst tv
Poppo blev voldsomt vansiret ved overfaldet. Han mistede næse, læber og synet
på det ene øje. Han
er fortsat indlagt på Jackson Memorial Hospital, hvor plastikkirurger har
påbegyndt det enorme arbejde med at genskabe hans ansigt.
Rudy Eugenes kæreste, Yovonka Bryant, har tidligere sagt, at Eugene hverken var psykisk syg eller på andre stoffer end marihuana.
– Han var ikke voldelig og så ofte religiøst tv over morgenkaffen, fortalte kæresten.
