Spring til menuen (accesskey 1) Spring til menuen (accesskey 2) Spring til indhold (accesskey 3) Spring til søgefelt (accesskey 4) Spring til højrekolonnen (accesskey 5)
112

TV: Overlevende danskere udskrevet fra hospitalet

De to danskere, der i går på mirakuløs vis overlevede et lavineskred i bjergene ved Mont Blanc er nu udskrevet

Seneste i 112

Lokalavisen.dk – 112
Nyheder
Gå aldrig glip af de seneste nyheder.

Mest læste i 112

Få EKSTRA overblik

 

CENTRE HOSPITALIER DU MONT-BLANC, SALLENCHES, FRANKRIG (ekstrabladet.dk): Mens ni personer ikke kom ned fra de majestætiske bjerge ved Mont Blanc i live, er de to danskere, der var en del af den gruppe, der i går blev overmandet af en lavine, til gengæld allerede udskrevet fra hospitalet.

Allerede i aftes blev den ene dansker, den 29-årige Alex, udskrevet fra hospitalet. På mirakuløs vis slap han fra det massive lavineskred med en forvredet skulder. En skulder, der under lavinen var gået af led, men under hjælpearbejdet på bjerget, faldt på plads af sig selv igen.

ekstrabladet.dk har her til formiddag mødt den anden dansker, den 30-årige Thomas, på hospitalet i Sallenches, der ligger for foden af den populære bjergkæde. Her har han siden lavinen torsdag morgen været indlagt til observation.

SE OGSÅ: Se også: TV: Danskere slap levende fra lavine i Alperne

Føler jeg er kørt over af en lastbil
- Jeg har slugt en masse is og har derfor vand i lungerne. Derfor har de skulle se, om jeg optager nok ilt, fortalte den unge dansker tidligere i morges til ekstrabladet.dk.

- Jeg føler det som om, jeg er blevet kørt over af en lastbil og har gået ti runder mod en sværvægtsbokser, sagde han fra sengen på sin enestue, hvor han havde stort overskud til at smile men også var tydeligt rystet oven på gårsdagens oplevelser.

Men allerede få timer senere, fredag ved middagstid, fandt lægerne på hospitalet ham altså frisk nok til at udskrive danskeren.

LÆS OGSÅ: Se også: To danskere med i lavineulykke - ni døde

Nu skal vi bare slappe af
De to kammerater skal nu forsøge at sunde sig oven på den nærdødsoplevelse de mødte på bjerget, hvor vejret var så dårligt, at de allerede fredag før daggry vidste, at de ikke ville nå toppen af Mont Blanc.

- Vi havde jo planlagt, at vi skulle klatre lidt mere og paraglide, men nu skal vi bare slappe af. Jeg føler mig frisk nok, men må ikke stå for meget op, har de sagt. Så nu skal vi bare hygge os og slappe af, inden vi skal hjem, siger han til ekstrabladet.dk.

Redaktør: Mette Fleckner EKSTRA-redaktør: Lisbeth Langwadt
Ansvarshavende chefredaktør: Poul Madsen

Ekstra Bladet - Rådhuspladsen 37 - 1785 København V - Telefon: 33 11 13 13 - Fax: 33 14 10 00 - CVR nr. 26 93 36 76

Udgiver: JP/Politikens Hus A/S | Om Ekstra Bladet | Ophavsret | Persondata politik