Søren Lyngbjørn, Eddy Lopez og de fire filippinske søfolk har formentlig fået
forlænget deres umenneskelige, somaliske fangenskab med flere måneder, fordi
Shipcraft førte myndighederne bag lyset og forhandlede uden professionel
assistance.
Udadtil gav rederiet Shipcraft myndighederne indtryk af, at de havde hyret et professionelt, engelsk forhandlingsfirma til at få gidslerne fri. Men i virkeligheden fyrede rederiet firmaet kort efter gidseltagningen i 2011 og overtog selv forhandlingerne.
Henrik Berlau, forhandlingssekretær i 3F på søfartsområdet, siger: - Ifølge mine oplysninger fra Udenrigsministeriet så var man ikke klar over, at rederiet havde fyret de engelske forhandlere. Og det førte til, at ministeriet ' krævede', at rederiet igen antog et sikkerhedsselskab til at forestå forhandlingerne.
Shipcraft og Udenrigsministeriet ønsker ikke at udtale sig om sagen
Læs også dagens leder: Se også: Feje og fedtede
Søren og Eddy har nu siddet fanget i 575 dage blandt somaliske pirater.
Ekstra Bladet har haft fokus på gidslerne hen over sommeren og har hver dag konfronteret rederiet Shipcraft med, hvordan topfolkene i rederiet kan leve et liv i luksus, men ikke formår at få gidslerne hjem.
Se også: Læs: Rederiet feder den, mens gidsler rådner op i Somalia
Se også: Læs: Shipcraft-ejer vælter sig i luksus – danske gidsler rådner op
Læs mere i Ekstra Bladet i dag:
- Ekspert: Det kan forlænge fangenskab
- Tiden arbejder mod Eddy og Søren
Læs mere i Ekstra Bladet
