Krydstogtsrejsen til Europa endte tragisk for den amerikanske turist Carl
Robinson, da han valgte at bruge det korte stop i København til at købe
gaver til venner og familie.
Carl Robinson, 63, befandt sig på Strøget om aftenen 29. august, da en løbsk eldrevet skraldebil fra Københavns Kommune pludselig pløjede ind i menneskemængden.
For øjnene af chokerede øjenvidner blev Carl Robinson trukket cirka 20 meter under den lille skraldevogn og knust mod en mur.
Læs også:
Se også: Skraldemænd frygter overfald efter turisttragedie
Se også: El-skraldebiler sendt retur til leverandør
Se også: Elbiler er livsfarlige
En akutlæge forsøgte forgæves at redde amerikanerens liv. Carl Robinson blev erklæret for død på ulykkesstedet - bare 11 timer efter at han var ankommet til Danmark med luksuslineren Celebrity Eclipse.
- Han var ude for at købe små, sjove souvenirs til os, da han blev dræbt. Det gjorde han altid, når han var ude at rejse, fortæller nevøen Michael Schoenfeld, da ekstrabladet.dk møder ham og hans bror, Jason, i Scottsdale, Arizona.
Et vidunderligt menneske
Midt i sorgen finder familien trøst ved, at Carl Robinson mistede livet, mens
han gjorde, hvad han elskede allermest - at rejse.
Krydstogtet til Baltikum og Skandinavien var hans første udlandsrejse, efter at han gik på pension som skolepsykolog i Baltimore på den amerikanske østkyst.
- Han havde sparet op hele livet, så han kunne rejse, når han gik på pension. Han elskede Europa, fortæller brødrene.
Carl Robinson, der havde viet sit liv til at hjælpe børn og unge med sociale problemer, var ugift og havde ikke egne børn.
- Vi var hans børn, siger Michael Schoenfeld og tilføjer:
- Det er vigtigt for os, at folk forstår, at han ikke bare var 'en amerikansk turist', men et vidunderligt menneske, som var elsket af venner og familie.
Varme minder
Mens Michael og Jason Schoenfeld genkalder sig onklens liv, gennemlever de
hele følelsesregisteret: Glæde og smil over de varme minder, sorg og tårer
over det store tab.
- Han var et fantastisk menneske og formåede at se på den lyse eller sjove side af en situation. Han var altid glad, fjollet og morsom, fortæller nevøerne.
Michael Schoenfeld, der skal giftes til oktober, var den sidste i familien, der fik et livstegn fra onklen. E-mailen var afsendt fra København få timer før dødsulykken.
- Han skrev, at han glædede sig meget til mit bryllup og til at se os alle igen.
Læs også:
Se også: Skraldemænd frygter overfald efter turisttragedie
Se også: El-skraldebiler sendt retur til leverandør
Se også: Elbiler er livsfarlige
Stadig mystik om ulykken
Der er stadig mystik om ulykken på Strøget. Politiet og en
bilinspektør har undersøgt den eldrevne bil uden at finde forklaringen på,
hvorfor bilen pludselig satte i gang af sig selv.
- Vores kriminaltekniske center har fundet et firma, der er specialister i den slags biler, og de undersøger nu bilen, siger vicepolitikommissær Jesper Lotz fra Station City til ekstrabladet.dk.
