Den 42-årige Bo Madsen, der er tiltalt for i 2010 at have dræbt sin samlever
Henrik Haugberg Madsen, føler, at politiet har dømt ham på forhånd. Fra sin
celle i Helsingør skyder han nu med skarpt mod politiet, som han hævder har
spredt løgnagtige rygter i pressen.
Derfor har han smuglet en horde af fortrolige papirer, lige fra udskrifter af lukkede forhør til dagsbogslignende breve, ud fra sin celle. Dokumenter, som nu er landet på skrivebordet på Sjællandskes Næstvedsredaktion.
Det skriver Sjællandske Næstved.
Se også: Læs: Bøssegangster aktiv bag tremmerne
Målet er eftersigende at vise omverdenen, at politiets materiale er ligeså tyndt som rispapir, og at politiet selv lækker fortrolige oplysninger fra lukkede retsmøder til pressen. Samtidig mener han, at de mange dokumenter viser, at han er uskyldig.
'Der er ingen grund til, at jeg skulle slå Henrik ihjel. Intet motiv overhovedet. Det var mig, der gik fra ham, så jeg var ikke den forsmåede part,' skriver han blandt andet i brevene til Sjællandske.
'Han er jo stukket af'
Bo Madsen er tiltalt for at have slået sin samlever ihjel, i ledtog med den
fælles bekendte Claus Stokholm Larsen, omkring 11. november 2010.
Drabet skulle angiveligt være sket i eller uden for en feriehytte i Karrebæksminde, hvor de har dræbt ham ved stik, slag og skud. Liget er aldrig blevet fundet.
Se også: Læs: Kæmpe retssag om drab på forsvundet mand
Den tiltalte, som altså nægter sig skyldig, har derfor også helt anden teori om, hvad der er hændt den tidligere samlever, som flere gange har været på kant med loven.
I papirerne beskriver Bo Madsen, at han er overbevist om Henrik Haugberg Madsen slet ikke er død, og at han har købt sig en ny identitet i udlandet og er flygtet fra en retssag og mulig dom for svindel.
Tidligere er det ellers kommet offentligheden for øre, at det er politiets opfattelse, at Claus Stokholm Larsen har parteret liget af Henrik Haugberg Madsen med en brødkniv og efterfølgende kørt ligdelene gennem en grenhakker, hvorefter de er havnet i et ørred-dambrug.
Se også: Læs: Kronvidne om bøssegangsterdramaet: Vildere end Lundin
Politiet lækker oplysninger
Bo Madsen er rasende på politiet over deres måde at behandle ham på. I
papirerne påstår han, at politiet selv lækker oplysninger til pressen.
Ifølge sin og Claus Stokholm Larsens forsvarere kan oplysninger om overvågning i Claus Stokholm Larsens hjem kun være havnet på Sjællandskes bord ved, at politifolk selv har brudt loven og lækket oplysningerne.
Bo Madsen skriver til Sjællandske:
'Hvis politiet gør noget, så får de bare en løftet pegefinger og et 'fy fy'. Jeg håber, at I vil skrive sandheden og ikke de løse rygter, I får fra politiet.'
Tæt på at erkende drab efter tortur
Men anklagerne mod politiet stopper langt fra ved de lækkede oplysninger. Bo
Madsen mener nemlig, at han bliver udsat for torturlignende tilstande i
arresten.
Han hævder, at han med politiets metoder flere gange har været tæt på at erkende det påståede drab på sin samlever. Hvad torturen mere konkret går ud på, vides dog ikke.
Efterforskningsleder ved Sydsjællands & Lolland-Falster, Søren Ravn-Nielsen siger til ekstrabladet.dk, at han ingen kommentarer har til anklagerne fra Bo Madsen om torturlignende tilstande.
Se også: Læs: Bøssegangster-dramaet: Den perfekte forbrydelse eller pure opspind
Politiet har hjulpet med at smugle dagbøgerne ud
Politifolk hos Sydjællands & Lolland-Falsters Politi har fået store
rynker i panden efter, det er lykkedes Bo Madsen at omgå den brevkontrol,
der ellers skulle forhindre ham i at sende papirer ud af huset.
Derfor iværksætter de nu en undersøgelse, der skal give svar på, hvordan det har kunnet lade sig gøre.
Efterforskningsleder Søren Ravn-Nielsen siger til ekstrabladet.dk:
- Det er nyt for mig at høre. Jeg har ikke før hørt om, at han skulle have sendt noget ud. Så indtil videre vil vi ikke sige så meget mere.
Bo Madsen skriver selv, at det er en politimand, der har hjulpet ham med at få sendt papirstakken afsted.
'Selv om jeg er underlagt besøgs-og brevkontrol, så er det ikke et problem at få noget ud af fængslet. Der er jo også nogle politibetjente, som gerne vil hjælpe, som i mit tilfælde,' skriver Bo Madsen.
