Spring til menuen (accesskey 1) Spring til menuen (accesskey 2) Spring til indhold (accesskey 3) Spring til søgefelt (accesskey 4) Spring til højrekolonnen (accesskey 5)
112

Mand fortsat i respirator efter havulykke

En mand holdes fortsat i respirator efter en alvorlig havulykke ud for Korsør lørdag, mens hans medsejler er blevet udskrevet

Seneste i 112

Lokalavisen.dk – 112
Nyheder
Gå aldrig glip af de seneste nyheder.

Mest læste i 112

Få EKSTRA overblik

 

To mænd fra henholdsvis 1961 og 1965 var lørdag eftermiddag ved at drukne ved Vinkelager mellem Svenstrup og Musholm tæt ved Korsør, da deres kanolignende båd blev ramt af en høj bølge.

Begge mændene blev efterfølgende indlagt på Slagelse Sygehus, hvor manden fra 1961 blev lagt i respirator. Her befinder han sig fortsat, og hans tilstand er stadig yderst kritisk, oplyser Sydsjællands- & Lolland-Falsters Politi.

- Vi har lige talt med sygehuset i Slagelse, og hans tilstand er som i går. De ved ikke, hvor længe de holder ham i respirator. Men manden, der er født i 1961, er blevet udskrevet her til formiddag, fortæller vagtchef Kenneth Pedersen.

Begge mænd er bosiddende i Korsør, og de var formentlig ude for at fiske, oplyser Sydsjællands- & Lolland-Falsters Politi .

Ved du noget? Giv os et tip på sms/mms 1224 (alm. telefontakst) eller på mailen 1224@eb.dk.

Redaktør: Mette Fleckner EKSTRA-redaktør: Lisbeth Langwadt
Ansvarshavende chefredaktør: Poul Madsen

Ekstra Bladet - Rådhuspladsen 37 - 1785 København V - Telefon: 33 11 13 13 - Fax: 33 14 10 00 - CVR nr. 26 93 36 76

Udgiver: JP/Politikens Hus A/S | Om Ekstra Bladet | Ophavsret | Persondata politik