Indlæser...
Nyheder 112

G13 afblæser aktionen

Efter gadekampe og 436 anholdelser i Københavns Nordvestkvarter afblæser aktionsgruppen G13 lørdagens aktioner

14:21, 06. okt 2007 (Opdateret tid: 19:30, 06. okt 2007) | Erling Tind Larsen, Jakob Rohde-Brøndum

G13, arrangørerne bag lørdagens demonstration, siger, at de slet ikke er færdige med at demonstrere. (Foto: Kristian Linnemann)
G13, arrangørerne bag lørdagens demonstration, siger, at de slet ikke er færdige med at demonstrere. (Foto: Kristian Linnemann)

Annonce

  • Oversæt / Translate
Masseanholdelser på Godthåbsvej ved Grøndal Station. (Foto: Kristian Linnemann)
Masseanholdelser på Godthåbsvej ved Grøndal Station. (Foto: Kristian Linnemann)
Politiet har indhyllet stedet i tåregas for at opløse demonstrationen. (Foto: Kristian Linnemann)
Politiet har indhyllet stedet i tåregas for at opløse demonstrationen. (Foto: Kristian Linnemann)
Den autonome demonstration standses ved Fuglebakken Station af politiet. (Foto: Kristian Linnemann)
Den autonome demonstration standses ved Fuglebakken Station af politiet. (Foto: Kristian Linnemann)
Demonstrationen er på vej fra Nørrebro i retning mod Grøndalsvænge. (Foto: Kristian Linnemann)
Demonstrationen er på vej fra Nørrebro i retning mod Grøndalsvænge. (Foto: Kristian Linnemann)

Annonce

Annonce

Politiet har lørdag aften fuld kontrol over området omkring det tidligere vandværk på Grøndalsvænge Allé 13.

Ifølge politiets talsmand, Flemming Steen Munch, er 436 personer blevet anholdt i forbindelse med urolighederne i det københavnske Nordvestkvarter og den kortvarige indtrængen på det tidligere vandværk.

436 anholdte er rekord ved en enkeltstående begivenhed.

Politiet har lørdag aften endnu ikke overblik over, hvor mange af de anholdte der skal fremstilles i grundlovsforhør, men langt de fleste vil formentlig blive løsladt i løbet af natten.

Politiet håbede længe at holde demonstranterne væk fra Grøndalsvænge Allé 13, men det lykkedes et par hundrede at komme ind på området, og enkelte kunne kravle helt op på taget og plante et sørøverflag.

Klokken 19.30 meddeler aktionsgruppen G13, der stod bag lørdagens demonstration, at dagens aktioner er slut.

- Dagen i dag var en kæmpe succes. Vi har som ungdomshusbevægelse vist, hvor stærke vi er, når vi står sammen, og vi opfyldte vores mål om at besætte stedet. Vi har holdt os til det, vi har planlagt, siger Troels fra G13.

Andre demonstranter taler dog om at iværksætte 'Plan B'.

Omkring 500 demonstranter bevægede sig ved 18.30-tiden i retning af Nørrebrohallen, men ifølge G13 er der altså ikke planlagt flere aktioner lørdag aften.

Klokken 18.05 valgte politiet også at rydde hjørnet af Borups Allé og Hillerødgade.

- Farvel og tak for i dag, lød det i megafonen.

Hillerødgade var desuden spærret i retning mod Nørrebro. Den første bus med anholdte var netop kørt fra Grøndalsvænge Allé.

Politiet brugte tidligere tåregas mod de autonome. Det skete ved Fuglebakken Station i nærheden af Grøndalsvængekvarteret, hvor demonstranterne vil besætte det gamle vandværk.

Et sted mellem 2000 og 4000 danske og internationale autonome, som var på vej mod Grøndalsvængekvarteret, blev standset af en talstærk politistyrke på Borups Allé ved Fuglebakken Station.

Politiet havde spærret gaden med minestrimmel, og ved jernbanebroen stod kampklædte betjente klar. Men de autonome brød minestrimlen og bevægede sig hen mod politiet, barrikaderet bag skjolde.

Politiets pressetalsmand Flemming Steen Munch sagde før demonstrationen, at man ville forsøge at undgå at de autonome overhovedet kommer i nærheden af huset, som de har varslet at ville besætte i dag.

- Vi har hele tiden sagt, at vi ikke vil have dem helt hen til huset. Demonstrationen skal gå til Genforeningspladsen, og derfra kan vi så snakke om, hvor de så må gå hen, siger politiets pressetalsmand Flemming Steen Munch til Ritzau.

Af samme grund har politiet i nat forstærket og armeret hegn og låger omkring vandværksgrunden, ligesom store mængder pigtråd er blevet rullet ud.

Urolighederne, som netop nu udspiller sig, var præcis hvad beboerne i villakvarteret havde frygtet.

Annonce