Indlæser...

Ville de terrorbombe Danmark?

Nævningene i Østre Landsret vurderer netop nu, om de fire tiltalte i terrorsagen fra Vollsmose skal kendes skyldige i at ville begå terror i Danmark

13:14, 22. nov 2007 | /ritzau/

Svært bevæbnet politi bevogter Østre Landsret, mens terrorsagen fra Vollsmose kører indenfor. (Foto: Thomas Lekfeldt)
Svært bevæbnet politi bevogter Østre Landsret, mens terrorsagen fra Vollsmose kører indenfor. (Foto: Thomas Lekfeldt)

Annonce

  • Oversæt / Translate
Retssagen i Østre Landsret er omgærdet af stor sikkerhed. Her holder en af politiets skarpskytter øje fra taget af en bygning ved siden af Østre Landsret. (Foto: Thomas Lekfeldt)
Retssagen i Østre Landsret er omgærdet af stor sikkerhed. Her holder en af politiets skarpskytter øje fra taget af en bygning ved siden af Østre Landsret. (Foto: Thomas Lekfeldt)
Terrorsager i Danmark
Glostrup-sagen:
Sagen begyndte, da to mænd blev anholdt med sprængstoffer i en lejlighed i Sarajevo. Den ene var en dansk-tyrker, som blev idømt 13 år og fire måneders fængsel i Sarajevo. Straffen blev senere nedsat til seks år og fire måneders fængsel. Sagen havde forbindelse til Danmark, og fire blev tiltalt for at have planlagt terror. En blev kendt skyldig og idømt syv års fængsel. To blev frifundet, mens dommerne for den fjerdes vedkommende hev i nødbremsen og annullerede nævningenes skyldig-kendelse. Retssagen mod ham skal nu gå om.

Den nye terrorsag:
Har forbindelse til Glostrupsagen. En 21-årig afghaner fra Avedøre og en 21-årig pakistaner fra Nørrebro, som blev anholdt ved en storstilet simultan-aktion i september i år, har begge haft kontakt til flere af de tiltalte i Glostrupsagen. Sagen mod dem har endnu ikke været for retten.

Vollsmose-sagen:
Begyndte med en henvendelse til PET fra en borger, som senere blev politiets civile agent. Han infiltrerede miljøet og indsamlede beviser. Fire er tiltalt for at have planlagt terror.

Annonce

Annonce

Nævningene i Østre Landsret har trukket sig tilbage for at finde ud af, om de fire tiltalte i terrorsagen fra Vollsmose - MZ, AK, AA og RD - skal dømmes efter terrorparagraffen.

Nævningene skal blive enige om dommen, og det kan tage tid. I den såkaldte Glostrup-sag tog det over et døgn for nævningene at blive enige. Bliver nævningene ikke enige i dag, bliver de indlogeret på et hotel. De må ikke diskutere sagen med andre overhovedet, så de er også afskåret fra at kontakte deres familier og venner.

Foran landsdommer Folmer Teilmann har anklagemyndigheden forsøgt at bevise, at fire muslimske mænd fra en belastet del af Odense-bydelen Vollsmose planlagde at begå et eller flere bombeattentater i Danmark. F.eks. på Rådhuspladsen eller i Tivoli.

Sagen begyndte i december 2005, da PET blev kontaktet af en borger, som senere blev civil agent for politiet. Han fortalte om et muslimsk miljø, hvor meget rabiate og ekstreme holdninger blomstrede i moskeen på Ørbækvej.

Igennem næsten et år infiltrerede agenten miljøet og indsamlede beviser imod de terrormistænkte muslimer. Blandt andet via båndoptagelser af samtaler og ved at hjælpe dem med at købe remedier til bombefremstilling.

Om natten 5. september 2006 slog politiet til ved en gigantisk razzia i Vollsmose. Her blev ni personer anholdt, men undervejs er antallet af varetægtsfængslede blevet nedbragt til først syv, siden fem - indtil de fire hovedmistænkte i dag stod overfor nævningene i Østre Landsret.

En medarbejder fra PET skabte uønsket opmærksomhed om sagen, da han tabte nogle fortrolige papirer fra sagen midt på Buddinge Station i september sidste år.

Annonce