Indlæser...

Visitationer giver pote på Nørrebro

Politiet finder flest pistoler og knive i visitationszoner på Ydre Nørrebro, mens udbyttet i resten af København er noget sparsomt

13:08, 14. jan 2008 | Ritzau /112

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Der er stor forskel på udbyttet, når ordensmagten går i lommen på københavnerne i de såkaldte visitationszoner.

Ifølge politikommissær Bent Olsen fra Københavns Politi har politiet stoppet 2004 personer den seneste måned, og 18 gange har man fundet pistoler, knive eller andre effekter, der er en overtrædelse af våbenloven.

Syv af disse overtrædelser er sket i visitationszonen på Ydre Nørrebro, men vicepolitikommissær Mogens Sørensen maner til besindelse.

- Tallene er så små, at det sagtens kan være tilfældigheder. Det er ikke mit indtryk, at der er større problemer på Ydre Nørrebro end for eksempel Indre Nørrebro, siger han.

Indre Nørrebro er den eneste zone, hvor visitationerne ikke gav pote. Der var fire overtrædelser i henholdsvis City og Amager, to i Tingbjerg og en i Valby.

Annonce