Forsiden lige nu: Finale-klar Caroline: Jankovic er stærk
.tv lige nu: Er Thomas og Pernille forelskede?
Politikerne kræver hårdere straffe for brutale hjemmerøverier. Hvad mener du? Deltag i afstemningen
17:43 - 08. feb. 2008 | Opd. 20:50 | Ritzau /112, Mikkel Selin

Politiet har kun et sparsomt signalement af de fire røvere, da de alle bar hætter. De beskrives som mellem 20-25 år, den mindste omkring 165 cm og den højeste cirka 185. Røverne talte formentlig gebrokkent dansk, men politiet kan endnu ikke sige, om røverne var udlændinge eller danske. Nordjyllands Politi kan kontaktes på telefon: 9630 1448
Et brutalt overfald på et midaldrende ægtepar i eget hjem syd for Hjørring får nu justitsminister Lene Espersen og regeringens støtteparti DF til at efterlyse hårde straffe for den type røverier.
Siden maj sidste år har politiet registreret mindst 26 af de såkaldte hjemmerøverier. I oktober kostede et røveri en 65-årig mand fra Smørum livet.
- Den type røverier hører til blandt de meget grove former for kriminalitet. Efter min mening bør det være en skærpende omstændighed i strafudmålingen, når et røveri foregår i et privat hjem, siger Lene Espersen til Ritzau.
Fire års fængsel
Rigsadvokaten har lovet ministeren, at han vil sørge for, at
anklagemyndigheden sætter fokus på problemet, men Dansk Folkeparti
efterlyser konkret handling bag ordene:
- Lene Espersens forslag er ikke tilstrækkeligt. Vi ønsker at sende et fuldstændig utvetydigt signal til den type kriminelle om, at vi ikke vil finde os i de frygtelige hjemmerøverier, siger Peter Skaarup, der vil fremsætte et beslutningsforslag, der hæver minimumstraffen for hjemmerøverierne til fire års fængsel
Saver fingrene af
Et ægtepar på 51 og 54 år blev i aftes overfaldet i deres hjem i landsbyen
Harken af fire hætteklædte mænd.
Røverne gik usædvanligt voldsomt til værks og overfaldt det chokerede par med slag. Parret blev også truet med, at de ville få savet fingrene af med deres egen nedstryger, som røverne fandt.
De brutale gerningsmænd nåede at gennemrode hele hjemmet, før de stak af omkring 3000 kroner.
- Vi ved endnu ikke, hvordan de kom til og fra huset, eller hvorfor det lige var det par, de opsøgte. Huset ligger i en lille landsby, men med naboer til begge sider, sagde vagtchef hos Nordjyllands Politi Kristian Thomsen til ekstrabladet.dk.
Finale-klar Caroline: Jankovic er stærk 08:45, 20. mar
Kasi redder BIF-regnskab 08:24, 20. mar
FC Fyn vil ha' nyt stadion 08:22, 20. mar
Caroline sikkert i finalen 08:10, 20. mar
Fireflies: Nu skal vi lave en plade 23:46, 19. mar
Anna Nicole havde ikke fået en krone 23:01, 19. mar
Nyt liv venter Lars Rasmussen 22:20, 19. mar
Caroline sikkert i finalen 08:10, 20. mar
Motorcyklister dræbt på motorvejen 22:16, 19. mar
Derfor har Playboy-kongen nok i én 20:13, 19. mar
Anna Nicole havde ikke fået en krone 23:01, 19. mar
Familie tjener fedt på Youtube-video 19:11, 19. mar
10-årig pige bidt af kamphund 21:06, 19. mar
Fireflies: Nu skal vi lave en plade 23:46, 19. mar
![]()
![]()