Indlæser...

Kastede brændende parfume efter 11-årig

En 11-årig dreng fra Kokkedal er stadig forbrændt, efter en gruppe af unge overfaldt ham og sprøjtede parfume i hovedet på ham, mens de satte ild til den

07:51, 11. feb 2008 | Ritzau /112

Annonce

  • Oversæt / Translate
En 11-årig dreng fik andengradsforbrændinger i ansigtet, da han blev overfaldet i Kokkedal af flere unge lørdag aften. (Arkivfoto)
En 11-årig dreng fik andengradsforbrændinger i ansigtet, da han blev overfaldet i Kokkedal af flere unge lørdag aften. (Arkivfoto)

Annonce

En 11-årig dreng fik sprayet brændende parfume i ansigtet under et overfald, skriver Frederiksborg Amts Avis.

Det skete ifølge vagtchefen hos Nordsjællands Politi lørdag aften mellem klokken 18 og 18.35, da drengen kom gående på Højengen ved Holmegårdscentret i Kokkedal.

Drengen havde været ovre hos en kammerat og var på vej mod sit hjem i Kokkedal, da han af en endnu ukendt årsag blev passet op af to til tre unge drenge. De sprayede den 11-årige i ansigtet med parfume, samtidig med at de satte ild til væsken.

Den 11-årige kom derefter til Rigshospitalets Traumecenter, der kunne konstatere, at ilden havde givet den 11-årige en andengradsforbrænding i ansigtet. Nordsjællands Politi har fundet spor at gå efter under opklaringen af sagen.

Annonce